Zamknij

Podatki w Polsce oficjalnie uznane za skomplikowane. Jesteśmy w czołówce rankingu

20.10.2021 15:17
Skomplikowane podatki
fot. Jakub Kaminski/East News

Polska jest już liderem w rankingu najszybciej rosnących cen, teraz „awansuje” także na liście najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych.

Polski Ład może sprawić, że Polska uplasuje się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych – piszą eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.  W tak niechlubnych zestawieniach prowadzimy nie od dziś.

We wrześniu Eurostat uplasował Polskę na pierwszym miejscu w rankingu najszybciej rosnących cen. Mamy zatem szansę zyskać wizerunek kraju galopującej inflacji i niezrozumiałych przepisów.

Polska druga od końca w rankingu prostych podatków. Polski Ład zagwarantuje "awans"?

International Tax Competitiveness Index Polska to ranking konkurencyjności systemów podatkowych, którego autorzy pod uwagę biorą m.in. stopień przystępności przepisów. Na liście najprostszych i najbardziej przyjaznych systemów podatkowych Polska jest druga… od końca. Na 37 krajów OECD zajmujemy przedostatnie miejsce. Sytuacja podatników wydaje się gorsza jedynie we Włoszech, gdyż to tamtejszy system podatkowy zamyka listę.

FOR opisuje, że wspomniany ranking bada jakość systemu podatkowego w pięciu obszarach: opodatkowania osób prawnych, opodatkowania osób fizycznych, opodatkowania konsumpcji, opodatkowania majątku oraz reguł opodatkowania działalności transgranicznej. Bierze przy tym pod uwagę nie tylko samą wysokość stawek (konkurencyjność), lecz także skomplikowanie związane z licznymi preferencjami i wyjątkami (neutralność).

Polski system najsłabiej wypada w kategorii „prostota podatków”. Przy zawrotnym tempie legislacji trudno o stabilność prawa, przez co polscy przedsiębiorcy działają w niepewnych warunkach.

Niepewność dodatkowo zwiększają teraz prace nad ustawą podatkową Polskiego Ładu, która nie odpowiada wcale na wskazaną przez Tax Foundation bolączkę polskiego systemu podatkowego – nadmierne skomplikowanie. Licząca prawie 260 stron nowelizacja ustawy nie sprawia bynajmniej wrażenia nieskomplikowanej, na co wskazują doradcy podatkowi i specjaliści od prawa podatkowego 

FOR

FOR obawia się, że wejście w życie Polskiego Ładu przyśpieszy „awans” na pierwsze od końca miejsce w tym rankingu.

„Rządzący wciąż pozostają głusi na głosy ze strony organizacji pozarządowych i środowisk przedsiębiorców. (…) O ile jednak nowelizacje z lat ubiegłych dotyczyły stosunkowo wąskich grup, o tyle tzw. Polski Ład dotknie wszystkich podatników, którzy wciąż do końca nie wiedzą, co przyniosą kolejne miesiące, tym bardziej że sam tzw. Polski Ład tworzy w finansach publicznych ubytki, które rząd będzie uzupełniał podniesieniem albo wprowadzeniem innych danin – ostatnim pomysłem jest podniesienie akcyzy” – zaznacza FOR.

Polski Ład może przyczynić się do zwiększenia stopnia skomplikowania prawa. Jak zaznaczają eksperci licząca prawie 260 stron ustawa podatkowa „nie sprawia wrażenia nieskomplikowanej”.

 

 

RadioZET.pl/FOR