Zamknij

Podatki i rosnące koszty pracy, czyli co utrudnia prowadzenie biznesu

21.02.2020 10:24
Podatki i koszty pracy 2020. Bariery w prowadzeniu działalności
fot. Shutterstock (ilustracyjne)

Rosnące koszty pracy oraz wysokie podatki i inne obciążenia finansowe to bariery, które najbardziej utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Państwowy Instytut Ekonomiczny zapytał przedsiębiorców o główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy wskazali na bariery systemowe, kosztowe i rynkowe. Te pierwsze dotyczą uciążliwości kontroli, niestabilności przepisów, przewlekłości postępowań i nieelastycznego prawa pracy.

Zobacz także

Wśród utrudnień wymieniali także rosnące koszty zatrudnienia, podatki i wydatki na zakup materiałów do produkcji. Po stronie rynkowej prowadzenie biznesu utrudnia niepewność sytuacji gospodarczej, a także działania konkurencji i trudność w pozyskaniu nowych pracowników.  

Ta ostatnia była najczęściej wskazywana przez przedsiębiorców w całej strefie euro. Ci, zdaniem instytutu, narzekają na dostępność wykwalifikowanej siły roboczej.

Zobacz także

"W zależności od wielkości przedsiębiorstwa na ten czynnik zwróciło uwagę od 28 procent do 32 procent firm" - czytamy.

Co czwarty przedsiębiorca ma także problemy ze znalezieniem klientów, co wiąże się także z koniecznością dorównania konkurencji.

Zobacz także

Nastroje pytanych przedsiębiorców znajdują też odzwierciedlenie w raporcie NBP “Szybki Monitoring NBP – analiza sektora przedsiębiorstw”. Bank wskazuje, że oczekiwania przedsiębiorców w I kwartale tego roku są niższe niż w poprzednim roku, co może mieć wpływ na niższy poziom inwestycji. Dlaczego przedsiębiorcy wstrzymują się z inwestycjami? Wśród powodów w raporcie NBP przeczytamy o rosnących cenach materiałów i surowców potrzebnych w przemyśle, wysokich kosztach zaopatrzenia, cenach energii i rosnących kosztach pracy.

RadioZET.pl/PIE/PAP