Zamknij

Przedsiębiorców czeka kumulacja. Fiskus ściągnie zaległe podatki

21.05.2020 07:57
Podatki do zapłacenia w czerwcu. Przedsiębiorców czeka kumulacja
fot. Shutterstock/Doidam 10 (ilustracyjne)

Kończą się ulgi w ramach tarczy antykryzysowej – pisze „Rzeczpospolita”. Dziennik przypomina, że w czerwcu przedsiębiorcy zapłacą zaległe i bieżące podatki.

Epidemia koronawirusa obniżyła płynność finansową firm, przez co przedsiębiorcy nie byli w stanie płacić podatków w terminie. Z pomocą przyszła jednak tarcza antykryzysowa i odroczenie konieczności ich zapłaty w czasie.

1 czerwca nie będzie jednak dniem dziecka dla przedsiębiorców. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, to czas zapłaty nagromadzonych w okresie pandemii i bieżących podatków, co uderzy po kieszeni przedsiębiorców.

Podatki do zapłaty w czerwcu. Czy firmy przetrwają kumulację?

Z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, skarbówka umożliwiła firmom opłatę podatków PIT i CIT w czerwcu. Jak mówi dla „Rzeczpospolitej” Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting, przed przedsiębiorcami spore wyzwane finansowe.

Zobacz także

Ekspertka wylicza, że firmy 1 czerwca zapłacą podwójne zaliczki na PIT pobrane z pensji z marca i kwietnia. Chodzi o wynagrodzenia pracowników etatowych i tych zatrudnionych na „śmieciówkach”.

Także w tym terminie przedsiębiorcy rozliczający się PIT i CIT muszą zapłacić podatek za zeszły rok. Najbogatsi do 1 czerwca muszą też odprowadzić daninę solidarnościową 

– komentuje dla dziennika Alicja Borowska-Woźniak

Eksperci komentują, że decyzja rządu o odroczeniu tych podatków była słuszna, ale być może taki ruch to za mało.

Sytuacja przedsiębiorców od tego czasu jednak się nie poprawiła. Wielu ciągle nie może prowadzić normalnej działalności 

– mówi dla gazety Łukasz Czucharski z Pracodawców RP

„Rzeczpospolita” przypomina, że zobowiązania przedsiębiorców nie kończą się na podatkach dochodowych. Do listy obowiązków należy dopisać bieżącą opłatę podatku VAT do 25 dnia każdego miesiąca. Eksperci są zgodni: wiele firm może nie wytrzymać tej czerwcowej kumulacji.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita"