Zamknij

Miliony umorzonych podatków. Skarbówka coraz częściej nam odpuszcza

28.10.2019 12:58
Podatki 2019-2020. Umorzenie podatku – wniosek. Kiedy jest możliwe
fot. Shutterstock/content_creator (ilustracyjne)

Podatnik, którego nie stać na zapłatę podatku od nieruchomości czy rolnego, może wnioskować o umorzenie tych należności. Skarbówka coraz częściej idzie na rękę dłużnikom. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Dzięki przychylności urzędów skarbowych w domowych budżetach pozostało więcej pieniędzy. Łączne zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę czy opłaty prolongacyjne, które zostały umorzone przez warszawską skarbówkę w pierwszym półroczu 2019 roku, to kwota 40 milionów złotych. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Zobacz także

W Katowicach „darowano” ostatnio blisko 58 milionów złotych, a wcześniej – ponad milionów  złotych – wynika z obliczeń Monday News. Mniejsze kwoty umorzeń odnotowano w Szczecinie, we Wrocławiu, w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Opolu czy Białymstoku.

Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia zaległości podatkowej ma szczególny charakter. Stosuje się ją w sytuacji, gdy z powodów równie wyjątkowych podatnik nie może wywiązać się z uiszczenia obciążającej go kwoty. Postępowanie wszczynane jest na wniosek. Na zainteresowanym spoczywa obowiązek udowodnienia okoliczności, którymi motywuje swoje żądanie.

– informuje Maciej Koniuszewski z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie dla MondayNews.pl

Z raportu MondayNews wynika, że do czerwca od początku tego roku warszawska skarbówka umorzyła opłaty dla osób fizycznych na łączną kwotę ponad 3,3 miliona złotych. Ponad 36 milionów to zaległości podatkowe firm i jednostek organizacyjnych.

Zobacz także

Umorzenie podatku. Kto może na nie liczyć?

Podatnik, którego nie stać na zapłatę podatku, może listownie, elektronicznie lub podczas wizyty w urzędzie wnioskować o umorzenie podatku. Jest to forma ulgi, która udzielana jest w wyjątkowych okolicznościach.

Zobacz także

W myśl Ordynacji podatkowej skarbówka może darować podatnikowi dług, jeśli ten umotywuje wniosek ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Aby urząd pozytywnie rozpatrzył wniosek, należy w nim uwzględnić wszystkie okoliczności, które uzasadnią umorzenie podatku (np. zła kondycja finansowa). Urząd może następnie sprawdzić sytuację materialną w rodzinie. Urząd może umorzyć zaległy podatek, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną w całości lub w części. Skarbówka może umorzyć także odsetki za zwłokę.

Kiedy złożyć wniosek? Nie warto zwlekać z pismem do skarbówki ze względu na naliczane do opłaty odsetki. Jeśli urząd wyda decyzję odmowną, wówczas podatnik będzie musiał zapłacić całość należności wraz z odsetkami.

Zobacz także

Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty potwierdzające sytuację materialną w rodzinie. Może to być na przykład oświadczenie o sytuacji finansowej, w przypadku firm – sprawozdanie finansowe czy informacja o bieżącej sytuacji finansowej.

Jeśli urząd stwierdzi, że wniosek jest niekompletny, wezwie podatnika do złożenia informacji uzupełniających. Wówczas trzeba odpowiedzieć na wezwanie skarbówki w terminie 7 dni.

Złożenie wniosku o umorzenie podatku nic nie kosztuje. Na decyzję fiskusa czeka się maksymalnie miesiąc, w wyjątkowych przypadkach – 2 miesiące. Termin ten może się wydłużyć, gdy trzeba będzie wykonać dodatkowe czynności dla wyjaśnienia sprawy.

Zobacz także

RadioZET.pl/MondayNews