Zamknij

Podatek węglowy spowoduje zwolnienie 40 tys. Polaków - szacuje MFW

11.10.2019 12:40
Podatek węglowy. Co to jest? Jego wprowadzenie spowoduje zwolnienie 40 tys. osób
fot. 1968/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 40 tys. osób może stracić pracę w ciągu 11 lat, jeśli zostanie wprowadzony w Polsce podatek węglowy - podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podatek węglowy według analityków MFW spowodowałby ogromne konsekwencja na polskim rynku.

MFW w opublikowanym w piątek rozdziale jesiennej edycji przeglądu rozwiązań fiskalnych "Fiscal Monitor", które mogą sprzyjać redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) na świecie.

Zobacz także

Wśród propozycji znalazł się podatek węglowy. Miałby on być pobierany od firm związanych z paliwami kopalnymi np. na rafinerie  czy kopalnie. Wysokość opłaty zależałaby od stopnia użycia węgla.

Jakie skutki wywołałoby wprowadzenie podatku węglowego w Polsce? Z szacunków MFW wynika, że opłata w wysokości 50 dolarów od tony dwutlenku węgla skutkowałoby utratą ok. 40 tys. miejsc pracy więcej w górnictwie i sektorach powiązanych do 2030 roku.

Zobacz także

Z kolei spadek zatrudnienia w całej gospodarce po wprowadzeniu nowego podatku wyniósłby według MFW 0,3-0,9 proc. Jednocześnie analitycy przewidują wzrost zatrudnienia w innych sektorach np. energii odnawialnej, ale w innych regionach kraju niż z tymi ze likwidowanymi stanowiskami w górnictwie. 

Według Statistical Review of World Energy, Polska jest dziewiątym największym producentem węgla na świecie z wydobyciem na poziomie 127 milionów ton (dane za 2017 rok). 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP Biznes