Zamknij

Podatek od „zysków nadzwyczajnych”? Nowa propozycja europosłów

15.04.2021 10:45
Najbogatsi zapłacą wyższe podatki
fot. Ball-Ammarit KN/shutterstock (ilustracyjne)

Firmy, które zwiększyły obroty w czasie pandemii, powinny zapłacić ekstra podatek. Taka propozycja pojawiła się w Parlamencie Europejskim.

Podatki dla najlepiej zarabiających mają służyć likwidacji pogłębiających się w czasie pandemii nierówności społecznych.

W Parlamencie Europejskim pojawiła się propozycja wprowadzenia tzw. podatku od zysków nadzwyczajnych. Jeśli pomysł zyska poparcie polityków, firmy, które wzbogaciły się w czasie pandemii, zapłacą więcej.

Podatek dla najbogatszych. Nowy pomysł europosłów

Bogaci są jeszcze bogatsi, a ci, co mieli mało, mają jeszcze mniej. Na dysproporcje społeczne w czasie pandemii zwraca uwagę m.in. raport Oxfam „o odbudowie świata po Covid-19”.

Jego autorzy wskazują, że nierówności są tak duże, że wystarczy zsumować pandemiczne zarobki 10 najbogatszych osób, by sfinansować szczepionki przeciw Covid-19 całemu światu.

Dysproporcje w zarobkach przykuły także uwagę europosłów. Przedstawiciel Zielonych w PE, niemiecki polityk Sven Giegold, zaproponował wprowadzenie tzw. podatku od zysków nadzwyczajnych. Cel? Dodatkowe opodatkowanie branż, które wyraźnie zwiększyły swoje dochody z powodu pandemii koronawirusa. Zdaniem polityka to „sprawiedliwe rozwiązanie”.

Nadzwyczajne zyski w czasach obecnego kryzysu nie są wynikiem innowacyjności, czy wyższego poziomu usług. Nie zostały one realnie wypracowane przez określone branże, tylko są wynikiem mało fortunnej sytuacji 

Sven Giegold

Dziennikarze niemieckiego tygodnika Spiegel porównali działalność różnych podmiotów w branży handlowej. Jak czytamy, „podczas gdy tradycyjne butiki i sklepy odzieżowe na reprezentacyjnej, głównej ulicy zachodniego Berlina - Kurfuerstendamm pozostają zamknięte z powodu lockdownu i bankrutują, to internetowy sklep odzieżowy Zalando zwiększył w zeszłym roku swoje dochody netto do ponad 220 milionów euro. Czyli o ponad 100 proc”.

Raport Oxfam wskazuje z kolei, że w dobie pandemii majątek 10 najbogatszych ludzi zwiększył się o 540 miliardów dolarów. Tyle zarobili łącznie m.in. Jeff Bezos, Elon Musk, Bernard Arnault, Bill Gates i Mark Zuckerberg.

Niemieccy ekonomiści apelują o dodatkowe opodatkowanie m.in. cyfrowych gigantów, którzy nie mogą narzekać na brak zysków w dobie pandemii. Opodatkowanie nadwyżki obrotów spowodowanych przez kryzys miałoby wesprzeć "analogową" konkurencję.

- Każdy, kto osiąga dodatkowe zyski dzięki usługom streamingowym, portalom wideo lub usługom dostawczym, powinien zapłacić podatek solidarnościowy na rzecz restauracji, sprzedawców detalicznych, restauratorów itd. Podatek od zysków nadzwyczajnych – mówił cytowany przez PAP ekonomista z Bonn, Moritz Schularick.

RadioZET.pl/PAP