Zamknij

Podatek od sprzedaży nieruchomości. Są sposoby, by płacić mniej

15.10.2021 10:09
podatek od sprzedaży mieszkania
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zyskami ze sprzedaży domu w wielu przypadkach trzeba dzielić się ze skarbówką. Należny podatek wynosi 19 proc. dochodu z takiej transakcji. Są jednak sposoby, by oddać fiskusowi nieco mniej.

Podatek od sprzedaży nieruchomości musi zapłacić każdy, kto w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania zechce je sprzedać. Stawka jest niemała, bo wynosi 19 proc. dochodu ze sprzedaży.

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w najnowszej interpretacji wyjaśnia, w jaki sposób obniżyć ten podatek.

Sprzedaż mieszkania a podatki

Wielu podatników celowo  wstrzymuje się ze sprzedażą mieszkania, domu lub działki do momentu, aż minie 5 lat od jej zakupu. Tym sposobem można uniknąć 19-proc. podatku od tej transakcji. Jeśli jednak podatnik decyduje się na wcześniejszą sprzedaż, zobowiązania względem skarbówki można obniżyć.

Ustawa o PIT nie precyzuje jednak, jakie dokładnie koszty należy ponieść, by obniżyć podatek. W art. 21 ust. 25 mowa jedynie o wydatkach „na cele mieszkaniowe”. Oznacza to, że jeśli pieniądze ze sprzedaży domu w ciągu 3 lat wydamy na budowę lub remont własnego mieszkania, podatek nie będzie wymagany.  

Polskie prawo wymaga jednak szeregu interpretacji, by podatnik mógł postąpić w sposób nieprzykuwający uwagi skarbówki. By uniknąć problemów z fiskusem, warto śledzić interpretacje wydawane przez resort finansów. Najnowszy dokument doprecyzowuje katalog wydatków, jakie podatnik może ponieść, aby pomniejszyć należny podatek do zapłaty.

Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia remont oraz budowa, nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania.

wiceminister finansów Jan Sarnowski

Ministerstwo Finansów w objaśnieniach nazywa ulgę mieszkaniową „kołem ratunkowym”, pozwalającym uniknąć 19-proc. podatku. Jakie wydatki należy ponieść, by z niej skorzystać? Resort tłumaczy, że to m.in. wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Pojęcia te w dalszym ciągu wymagają jednak doprecyzowania.

Ulga mieszkaniowa. LISTA WYDATKÓW obniżających podatek

Do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe, dokona zakupu i instalacji między innymi:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej,
  • piekarnika,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
  • okapu, pochłaniacza,
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. „mebli pod wymiar”.

Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku.

RadioZET.pl/gov.pl