Zamknij

Zmiany w podatku od spadku i darowizn

26.10.2020 07:42
Podatek od spadku i darowizn 2020. Więcej osób skorzysta ze zwolnienia
fot. Pawel_Brzozowski/Shutterstock (ilustracyjne)

Podatek od spadków i darowizn ze zmianami. Od wtorku wchodzi w życie nowelizacja przepisów, które poszerzają krąg osób uprawnionych od zwolnienia z tej daniny.

Podatek od spadków i darowizn zaczyna się, kiedy zostanie przekroczona kwota wolna od podatku. Wynosi ona od 8 000 zł (dla 8 000 zł dochodu) do 3 091 zł (dla 13 000 i 85 000 zł dochodu). Jednak nie wszyscy są zobowiązani płacić daninę, a krąg osób do tego uprawnionych został poszerzony dzięki nowelizacji przepisów.

Z podatku zwolniona była przede wszystkim najbliższa rodzina. Na przykład przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę można było liczyć na całkowite zwolnienie z dodatkowych danin. Co się zmieniło w prawie od wtorku?

Zobacz także: Co powinieneś wiedzieć, jeżeli dostałeś spadek? Formalności, które trzeba załatwić

Podatek od spadków i darowizn. Zmiany

Zgodnie z nowelizacją do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn będą mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W myśl nowych przepisów, dziedziczenie lub darowizna będzie zwolniona od podatku także w przypadku osób, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.

Zobacz także

Nowe rozwiązania obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.

Nowela przewiduje, że za zstępnych rozumie się także osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Zobacz także

Z kolei za wstępnych uznaje się także odpowiednio osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Autorzy przepisów argumentowali, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo, w wielu przypadkach uważają swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie - opiekunowie uważają je za własne już do końca życia. Nowelizację opublikowano w Dzienniku Ustaw 12 października, a - zgodnie z nowelą - zmiany wchodzą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia - czyli we wtorek 27 października.

RadioZET.pl/PAP