Zamknij

Podatek od robotów. Emilewicz rozwiała wątpliwości

24.09.2020 14:16
pracownik nadzorujący robota przemysłowego
fot. Shutterstock

Podatek od robotów nie zostanie wprowadzony w Polsce w najbliższym czasie. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz uspokoiła przedsiębiorców, którzy obawiają się ponoszenia dodatkowych obciążeń fiskalnych z tytułu automatyzacji stanowisk pracy.

Podatek od robotów coraz częściej rozważany jest jako sposób na zapewnienie środków na wsparcie osób, które straciły pracę z powodu postępującej automatyzacji. Takie rozwiązanie proponowane jest w coraz większej liczbie krajów na świecie.

W 2017 roku opodatkowanie automatyzacji zostało odrzucone przez Komisję Europejską: propozycja przewidywała wprowadzenie rozwiązania we wszystkich krajach UE. Głosy o konieczności znalezienia rozwiązania problemu robotów zabierających ludziom prace są coraz głośniejsze także w Polce. W naszym kraju należy jednak spodziewać się w najbliższym czasie ulg podatkowych dla przedsiębiorstw inwestujących w robotyzację, a nie dodatkowych podatków.

Podatek od robotów nie będzie obowiązywać w Polce jeszcze przez wiele lat

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest gorąca orędowniczką automatyzacji, traktując ją nie tylko jako szansę dla polskich przedsiębiorstw, lecz wręcz jako obowiązek.

Przedsiębiorcy, który stwierdzi, że boi się, bo przyjdzie podatek z tytułu automatyzacji, ten pociąg może naprawdę bardzo daleko odjechać. Dzisiaj nie opłaca się nie automatyzować.

Jadwiga Emilewicz

Szefowa resortu anonsowała już ulgę na roboty, z której skorzystać będą mogły przedsiębiorstwa inwestujące w robotyzację procesów produkcyjnych.

Zobacz także

W wywiadzie udzielonym Bankier.pl Jadwiga Emilewicz dodała, że rzeczywiście dyskusje nad podatkiem od robotów są aktywie prowadzone, takie rozwiązanie jest jednak pieśnią przyszłości. UE postrzega automatyzację jako sposób na zwiększenie konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw na światowym rynku, nie będzie więc wprowadzać żadnych obciążeń fiskalnych mogących osłabić gospodarczą siłę Wspólnoty.

Zobacz także

Emilewicz dodała, że lęk przed przejęciem rynku pracy przez roboty jest obecny i dobrze znany. Zanim jednak automatyzacja wyprze ludzkich pracowników, minie jeszcze dużo czasu, na razie zaś widać, że wprowadzanie robotów generuje zapotrzebowanie na innych pracowników szybciej, niż dotychczasowy są zastępowani.

Zagłosuj

Czy przedsiębiorstwa automatyzujące pracę powinny być dodatkowo opodatkowane?

Liczba głosów:

Minister przyznała, że Polska musi systematycznie przygotowywać się do nowego kształtu rynku pracy, na którym funkcjonować będą roboty, jest na to jeszcze dużo czasu i nie ma potrzeby wprowadzania podatku od robotów już teraz.

RadioZET.pl/Bankier.pl