Zamknij

Podatek od psa. Podwyżki od 2022 roku

02.12.2021 16:20
Podatek od psa. Podwyżki od 2022 roku
fot. Johan De Meester /ardea.com/EAST NEWS

Podatek od psa wzrośnie wraz z początkiem 2022 roku. Sprawdzamy, kogo będzie obejmował, jaką kwotę będzie trzeba zapłacić państwu za życie z czworonożny przyjacielem i jakie przewidziano wyjątki.

Podatek od psa wzrośnie wraz z początkiem 2022 roku. Samorządy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu: rząd wyliczył, że zabierze władzom lokalnym około 140 mld zł w ciągu 10 lat.

Podatek od psa może okazać się jednym ze sposobów na ratowanie samorządowych budżetów. Od stycznia bowiem za fakt posiadania zwierzaka zapłacimy nawet 135 zł. Zyski zasilą regionalną kasę?

Podatek od posiadania psa wzrośnie w 2022 roku nawet do 135 zł

Danina za życie z czworonogiem to podatek samorządowy. Co to oznacza dla właścicieli psów? Rada gminy może, ale nie musi, wprowadzić tej opłaty. Jeśli instytucja się zdecyduje to wysokość składki nie będzie mogła być wyższa niż ta, którą przyjął rząd.

Z informacji podanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że obecnie maksymalna stawka za jednego psa wynosi 130,30 zł. Od stycznia wzrośnie ona do 135 zł. Samorządowcy mogą jednak podjąć decyzję, aby nie egzekwować tego podatku na swoim terenie lub go obniżyć.

W przepisach zostały także przewidziane wyjątki. Kto na pewno nie będzie musiał płacić podatku od czworonoga? Rolnicy posiadający maksymalnie dwa psy, osoby powyżej 65 roku życia i prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe oraz niepełnosprawni.

RadioZET.pl/PAP/DGP