Zamknij

Podatek od psa 2021. Stawka poszła w górę

07.01.2021 09:28
spacer z psem
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Miłości nie sposób wycenić – no chyba, że uczuciem darzone są psy, czyli najlepsi przyjaciele człowieka. Rząd podwyższył na 2021 rok maksymalną stawkę podatku od posiadania czworonoga.

Podatek od posiadania psa to opłata zależna po część od władz samorządowych. Jego stosowanie reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku.

Rok 2021 przyniósł ponowną podwyżkę kwoty daniny. Zadecydował o niej rząd, od samorządowców jednak zależy, czy zdecydują się na zastosowanie ustalonej stawki.

Podatek od psa 2021. Ile wynosi?

Podatek od psa ustalany jest przez Ministerstwo Finansów, które podaje maksymalną kwotę, jaka może być pobrana od właścicieli czworonogów. W 2021 roku wynosi ona 130,30 zł. W 2020 roku za posiadanie psa zapłacić trzeba było 125,40 zł.

Właściciele czworonogów zobowiązani są do uiszczenia opłaty do 30 kwietnia 2021 roku. Pieniądze trzeba wpłacić na poczet gminy zamieszkania po wcześniejszym sprawdzeniu, jaka konkretnie kwota została zatwierdzona przez lokalny samorząd.

Jeśli pies pojawił się w gospodarstwie domowym w drugiej połowie 2020 roku, podatek od jego posiadania obniżony jest o połowę.

Podatku od psa nie muszą płacić wszyscy. Przepisy zwalniają z niego osoby niepełnosprawne w przypadku psów asystujących, osoby powyżej 65. roku życia samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe, personel dyplomatyczny oraz rolnicy mający nie więcej niż dwa psy.

Podatek od psa to kolejna opłata, która w 2021 roku wzrosła. Rząd wprowadza także nowe daniny, które mają uratować budżet wydrenowany przez pandemię. Jedną z pierwszych, jakie odczuli Polacy, jest podatek cukrowy.

Rząd szacuje, że przyniesie on Skarbowi Państwa nawet miliard złotych, jednocześnie informując, że jego wprowadzenie było podyktowane troską o zdrowie Polaków, a nie chęcią uzdrowienia budżetu.

RadioZET.pl/TVN24 Biznes