Zamknij

Podatek od plastiku już obowiązuje. Przyniesie nawet 2 mld zł

19.01.2021 10:53
kosz na meta i tworzywa sztuczne
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podatek od plastiku to kolejna nowa danina, która zaczęła obowiązywać w 2021 roku. Opłata wynosi 800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych. 

Nowe podatki atakują nas w 2021 roku z każdej strony. Jako pierwsza uderzyła po kieszeniach opłata cukrowa, która podniosła ceny słodzonych napojów nawet o 40 procent. Podwyżka okazała się tak duża, że błyskawicznie pojawił się pomysł na jego ominięcie i sprowadzanie Coca-Coli jako odrdzewiacza.

Ceny w sklepach wzrosły także przez podatek handlowy, który zaczął obowiązywać duże sieci sklepów. Nie jest to jednak koniec obciążeń, które odczujemy: od 1 stycznia 2021 zakupy będą droższe przez unijny podatek od plastiku.

Podatek od plastiku. Ceny w sklepach wzrosną

Podatek od plastiku to idea wdrożona przez Unię Europejską. Jego zadaniem jest zachęcenie producentów do większego zaangażowania w ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych używanych do produkcji opakowań.

Optymalizacja gospodarki zasobami naturalnymi pod względem ponownego ich wykorzystywania staje się w Unii Europejskiej coraz ważniejszym zagadnieniem. To część walki ze skutkami nadchodzącej katastrofy klimatycznej, w której jednym z celów jest zmniejszenie zapotrzebowania gospodarki na energię oraz pełniejsze wykorzystywanie już posiadanych materiałów.

Działania zgodne z tymi wytycznymi widoczne są także w Polsce. Obowiązkowa segregacja odpadów ma pomóc w polepszeniu wskaźników recyklingu, które co prawda rosną, ale wynik wciąż nie jest satysfakcjonujący. Sporo plastiku, zamiast do ponownego przetworzenia, trafia na wysypiska.

Podatek od plastiku zaczął obowiązywać na terenie UE od 1 stycznia 2021 roku. Ma charakter retroaktywny: ta data będzie wiążąca niezależnie do terminu przyjęcia go przez polski parlament. Jego wysokość to 800 euro  za każdą tonę plastiku, która została wyprodukowana i nieprzetworzona ponownie.

Naszym zdaniem polski rząd przeniesie całość kosztów plastic levy na producentów opakowań z tworzyw sztucznych w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Branża recyklerska czeka na rozporządzenie w tej sprawie. Takie rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań, głównie z zagranicznym kapitałem, do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty, zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne.

Szymon Dziak - Czekan, prezes Stowarzyszenie „Polski Recykling”

Nowa opłata może znaczącą wpłynąć na ceny, jakie konsumenci płacą w sklepach. Polska co prawda otrzymała ryczałtową zniżkę w postaci 117 mln euro (do takiej kwoty podatek nie będzie musiał być odprowadzany), jednak według wyliczeń Stowarzyszenia „Polski Recykling” nasz kraj może być zobowiązany do wpłacenia do unijnej kasy nawet 2 mld zł podatku od plastiku za 2021 rok.

Środki pozyskane z podatku od plastiku mają posłużyć do walki ze skutkami COVID-19.

RadioZET.pl/PAP/Stowarzyszenie „Polski Recykling”