Zamknij

Podatek od obiadu. Będzie nowa danina

27.10.2021 14:48
Podatek od obiadu. Będzie nowa danina
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Czy firma powinna zapłacić podatek od posiłku, który sfinansowała pracownikowi? Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej - tak. Wynika to z najnowszej interpretacji przepisów, która jest sprzeczna z wcześniejszym stanowiskiem skarbówki, gdy fiskus ocenił, że posiłek dla pracowników nie podlega opodatkowaniu PIT.

Podatki zapewniają spory zastrzyk gotówki do państwowego budżetu i są zmorą przedsiębiorców w wielu krajach. Jednak to polski system podatkowy uważany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie

Problemem w przestrzeganiu prawa są również dwuznaczności w przepisach. Ponieważ często pozostawione jest miejsce do interpretacji, dochodzi do sprzecznego rozumienia wytycznych zawartych rządowych dokumentach. Na przykład przedsiębiorcy wypowiadają się ostro o Polskim Ładzie, twierdząc, że „zachęca do cwaniakowania”

Fiskus zmienia zdanie. Będzie danina od posiłku służbowego

W serwisie Prawo.pl czytamy, że pojawiła się nowa interpretacja podatkowa o numerze 0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM. Dokument jest dowodem, że fiskus zmienia zdanie w temacie posiłków służbowych. Teraz dania finansowane pracownikom będą podlegały opodatkowaniu. Dlaczego?

Urzędnicy uważają, że gdyby pracownik nie otrzymał posiłku w pracy, musiałby go zakupić samodzielnie. Wówczas podatki za nabyte produkty trafiłyby do krajowej kasy. Z kolei jeśli szef zapewni posiłek osobie zatrudnionej, to generuje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

W serwisie Prawo.pl wypowiada się Aneta Skowron, adwokat w GWW, która tłumaczy, że firmy dostarczające posiłki kadrze pracowniczej zapewniają sobie lepszą organizację pracy i podnoszą swoją atrakcyjność. Dlatego uważa, że "trudno oceniać to jako potrzeby spełniane w interesie pracowników".

Portal Money.pl pisze, że „jeszcze jakiś czas temu skarbówka twierdziła, że sfinansowanie posiłku pracownikowi nie stanowi dla niego przychodu. Problem polega na tym, czy zakupienie jedzenia kadrze to świadczenie spełniane w ich interesie, czy też może w interesie pracodawcy. Fiskus na przestrzeni kilku miesięcy wydał dwie odmienne interpretacje podatkowe”.

International Tax Competitiveness Index Polska to ranking konkurencyjności systemów podatkowych, którego autorzy pod uwagę biorą m.in. stopień przystępności przepisów. Na liście najprostszych i najbardziej przyjaznych systemów podatkowych Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród 37 krajów OECD. Sytuacja podatników wydaje się gorsza jedynie we Włoszech, gdyż to tamtejszy system podatkowy zamyka listę.

RadioZET.pl/Money.pl/Prawo.pl