Zamknij

Podatek od mięsa w całej Unii. Jest propozycja

01.02.2020 11:10
Podatek od mięsa. Europarlament będzie debatował nad nową opłatą
fot. MaraZe/Shutterstock (ilustracyjne)

Branża mięsna będzie musiała podnieść ceny, aby zrekompensować emisję CO2 - proponują europosłowie z zielonych i socjaldemokratów. Jeśli przepisy wejdą w życie, to za wołowinę czy wieprzowinę trzeba będzie zapłacić więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała "Rzeczpospolita", w Parlamencie Europejskim 5 lutego zaplanowano debatę nad propozycją sprawiedliwego ustalania cen mięsa, znaną również, jako"opłata środowiskowa (z ang. sustainability charge). 

Raport w tej sprawie przygotowała koalicja TAPP - w jej skład wchodzą wiodące organizacje rolnicze, zdrowotne i ekologiczne. Postuluje ona, aby od 2022 roku we wszystkich krajach unijnych wprowadzić dodatkową opłatę na sprzedawane mięso.

Zobacz także

Dochody z tytułu nowego podatku mogłyby wynieść 32,2 mld euro rocznie w 27 państwach członkowskich UE do 2030 roku. Zdaniem koalicji TAPP te środki mogły zostać wykorzystane przede wszystkim na pomoc rolnikom w inwestowaniu w bardziej ekologiczne uprawy i hodowle.

"Można by je również wykorzystać do obniżenia podatku VAT, do dotacji konsumenckich na warzywa i owoce, zapewnienia wsparcia finansowego gospodarstwom domowym o niskich dochodach oraz do wspierania krajów rozwijających się w dostosowywaniu się do zmian klimatu oraz w ochronie lasów i różnorodności biologicznej" - argumentowała w komunikacie koalicja TAPP.

O ile wzrosłyby ceny mięsa?

Gdyby państwa unijne wprowadziły proponowane zalecenia, to ceny wołowiny i cielęciny wzrosłyby o 47 eurocentów (w przeliczeniu 2 zł) za 100 gramów, dla wieprzowiny o 36 eurocentów (1,5 zł) za 100 gramów, a dla kurczaka o 17 eurocentów (73 gr) za 100 gramów do 2030 roku.  

Odzwierciedla to fakt, że koszty środowiskowe na kilogram wołowiny są najwyższe. Doprowadziłoby to za dekadę do zmniejszenia spożycia kurcząt, wieprzowiny i wołowiny odpowiednio o 30 proc., 57 proc. i 67 proc.

Zobacz także

Na nowej regulacji przede wszystkim ma zyskać środowisko naturalne. Ceny mięsa z nową opłatą mogą doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 nawet o 120 milionów ton rocznie w Europie.

Dla porównania - odpowiada to całkowitej emisji dwutlenku węgla z czterech państw członkowskich UE: Irlandii, Danii, Słowacji i Estonii, oraz prawie 3 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE.

Jak podkreślił Jeroom Remmers, dyrektor Koalicji TAPP, istnieją również szersze korzyści z opłaty środowiskowej za mięso.

Jeśli spożycie mięsa w UE zmniejszy się, a spożycie białka roślinnego wzrośnie, zmniejszą się również koszty opieki zdrowotnej, ponieważ Europejczycy spożywają około 50 procent więcej mięsa, niż rekomenduje się w zaleceniach żywieniowych. Możemy również zaoszczędzić miliardy euro rocznie dzięki niższym kosztom opieki zdrowotnej

Jeroom Remmers

Zobacz także

Debatę nad podatkiem od mięsa współorganizują europosłowie zielonych i socjaldemokratów (koalicja S&D) - wśród nich Sylwia Spurek, była polityczka Wiosny.

"Cena mięsa nie uwzględnia kosztów środowiskowych i cierpienia zwierząt. Co więcej w procesie jego produkcji wykorzystuje się antybiotyki, które są szkodliwe dla ludzi. Czy to nie jest kolejny argument, żeby przejść na weganizm" - napisała na Twitterze Sylwia Spurek.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita