Zamknij

Beger: odszkodowania dla rolników z podatku od mięsa

13.10.2020 17:05
Prrotest rolników przeciw piątce dla zwierząt
fot. PAP/Tomasz Gzell

Piątka dla zwierząt: odszkodowania dla rolników finansowane z podatku od mięsa. Zdaniem Renaty Beger to jedyny sposób, żeby zapewnić pieniądze dla hodowców, którzy z powody nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt będą musieli wycofać się z uboju rytualnego.

Piątka dla zwierząt okazała się być jedną z najbardziej kontrowersyjnych ustaw wprowadzanych przez PiS. Chęć wzmocnienia ochrony zwierząt i odejścia od uznawanego za barbarzyństwo uboju rytualnego oraz hodowli zwierząt futerkowych spotkała się z bardzo wrogą odpowiedzą ze strony rolników, którzy tłumnie wylegli na ulice.

Hodowcy argumentują, że zmiany w prawie doprowadzą ich do upadku i utraty zagranicznych rynków zbytu, wartych rocznie kilka miliardów złotych. Rozwiązanie mają być poprawki do piątki dla zwierząt, wprowadzające rekompensaty dla osób muszących zaprzestać działalności. Rolnicy podchodzą jednak do takich propozycji nieufnie, wskazując, że w obecnej sytuacji budżetu na odszkodowania nie ma skąd wziąć pieniędzy.

Podatek od mięsa na odszkodowania dla rolników? Renata Beger straszy Polaków

Rolnicy w protestach przeciwko wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego – nowelizacja przewiduje możliwość ich stosowania tylko w przypadku zaopatrywania krajowych związków wyznaniowych – wylegli na ulice, blokując je i paraliżując ruch.

Zobacz także

Wieś, wspierana nawet przez polityków PiS buntujących się przeciwko inicjatywie Jarosława Kaczyńskiego, który jest pomysłodawcą piątki dla zwierząt, domaga się całkowitego zrezygnowania z wprowadzenia nowego prawa.

Nawet zapowiedziane przez rząd poprawki, mające wprowadzić rekompensaty dla hodowców, którzy wskutek zmiany prawa będą musieli zakończyć część działalności, nie przekonują rolników, których głosem została była posłanka Renata Beger.

Walczymy, aby piątka dla zwierząt została odrzucona. Nie przyjmujemy żadnych poprawek, które zostały zaproponowane, obietnic, które zostały złożone Nie można mówić o żadnym odszkodowaniu dla rolników, bo budżet państwa nie ma na to pieniędzy. Na przyszły rok to ponad 100 mld na minusie. A jeśli nawet miałyby się znaleźć pieniądze, to na pewno nie z Unii, bo Unia na to nie pozwoli. Żeby pokryć odszkodowania dla rolników, w Polsce musiałby się pojawić podatek od mięsa.

Renata Beger

Podatek od mięsa to danina, która rzeczywiście rozważana jest przez Unię Europejską. Jego zadaniem będzie stopniowe windowanie cen, tak by skłonić obywateli UE do przejścia na dietę zawierającą więcej pokarmów pochodzenia roślinnego.

Zagłosuj

Czy piątka dla zwierząt jest potrzebna?

Liczba głosów:

Ma to przyczynić się do polepszenia ich zdrowia oraz pomóc w walce z katastrofą klimatyczną, w którą duży wkład ma proces hodowania zwierząt.

RadioZET.pl/money.pl