Zamknij

Podatek od małpek w 2021 roku. Polacy już wiedzą, jak uniknąć opłaty

09.12.2020 19:14
Podatek od małpek. Jest sposób na uniknięcie opłaty
fot. STACH ANTKOWIAK/REPORTER/East News

Rząd nie zdążył jeszcze opodatkować „małpek” w buteleczkach do 300 ml, a w sklepach już pojawiły się 350 ml „małpy”. O sposobach obejścia nowego podatku pisze portal Wiadomościhandlowe.pl.

Podatek od małpek zacznie obowiązywać od 2021 roku. Są już pierwsze sposoby, które pozwolą uniknąć opłaty.

Rząd chciał opodatkować alkohol w butelkach do 300 ml, więc przedsiębiorcy wpadli na pomysł sprzedaży nieco większych małpek o pojemności 350 ml.

Podatek od małpek. Jest sposób na obejście prawa

Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów od 1 stycznia 2021 roku wprowadza dwa nowe podatki. Chodzi o podatek od napojów słodzonych, zwany podatkiem od cukru i podatek od tzw. małpek. Mowa o ekstra opłata od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Zobacz także

Nowe prawo wprowadza ustawa „o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”. Rząd sam wielokrotnie zaznaczał, że celem ustawy nie są dodatkowe wpływy podatkowe, tylko zdrowie Polaków. O ile nie ulega wątpliwości fakt, że cukier i alkohol szkodzą zdrowiu, o tyle w obliczu kreatywności przedsiębiorców wątpliwa staje się metoda stosowana przez resort finansów. Polacy już wiedzą jak obejść podatek, który jeszcze nie obowiązuje.

Serwis Wiadomościhandlowe.pl zauważył, że w sklepach Żabka można kupić małpki w buteleczkach o pojemności 350 ml. Portal opisuje, że w sklepach małpki zostały zastąpione „małpami”

„Na razie nie cieszą się gigantyczną popularnością, ale to się może szybko zmienić po 1 stycznia, gdy wejdzie w życie tzw. podatek od małpek” – czytamy w serwisie.

Zobacz także

Mowa owódce w butelce w niewielkiej pojemności marki Staromiejska, która należy do sieci. Serwis opisuje, że obecnie w ofercie sieci znajdują się trzy smaki – wiśniowy, żurawinowy i cytrynowy – są to napoje o zawartości alkoholu 28 proc. Marka obejmuje także wódkę czystą, jednak obecnie nie jest ona dostępna w butelkach 350 ml.

Podatek od małpek. Stawki

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml – wynika z nowych przepisów.

Zgodnie z ustawą opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Kancelaria Premiera w opisie ustawy podaje konkretne przykłady. Przedsiębiorcy za każdą 100 ml małpkę 40-proc. wódki zapłacą dodatkową złotówkę. Analogicznie małpka z wódką 40-proc. o pojemności 200 ml będzie przedsiębiorcę kosztowała dodatkowe dwa złote. 88 groszy zapłacą sklepy od 250 ml małpki wina 14 proc.

Co istotne, połowa wpływów podatkowych z opłaty od małpek trafi do gmin, a połowa zasili budżet NFZ. Fundusz przeznaczy te pieniądze na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl