Zamknij

Podatek od domów i mieszkań wzrośnie. Są nowe stawki

22.07.2021 11:07
blok z wielkiej płyty
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W 2022 roku czeka nas kolejna podwyżka stawek podatku od domów i mieszkań. Wzrost wyliczany jest z uwzględnieniem inflacji, a ta utrzymuje się na wysokim poziomie. Opłaty znacznie więc wzrosną.

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości wyliczane są co roku z uwzględnieniem wskaźnika inflacji. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego spadek wartości pieniądza w pierwszym półroczu 2021 roku wyniósł 3,6 procent. O tyle właśnie wzrośnie danina za posiadanie domu i mieszkania.

Jak wysoka inflacja wpłynie na stawki podatku od nieruchomości? Oto wstępne wyliczenia.

Podatek od nieruchomości w 2022 roku. Stawki maksymalne

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie mają powodów do obaw: dla nich podatek od mieszkań, domów i działek wzrośnie symbolicznie.

Stawka podatku za mieszanie wzrośnie bowiem o 4 grosze za metr kwadratowy, do wysokości 89 groszy; opłata od działki wzrośnie o 2 grosze za metr kwadratowy, do 54 groszy. Łączna podwyżka nie powinna więc w przeważającej większości przypadków przekroczyć kilku złotych dla nieruchomości i kilkudziesięciu dla gruntów.

Większa podwyżka dotyczyć będzie miejsc postojowych w budynku, o ile została na nie założona odrębna księga wieczysta. Stawka maksymalna za nie wzrośnie o 31 groszy, do 8,68 zł za metr kwadratowy.

Podwyżkę znacznie bardziej odczują przedsiębiorcy. Stawka maksymalna za grunty wzrośnie o 4 grosze, do poziomu 1,03 zł. Podatek od nieruchomości czeka w 2022 roku podwyżka o 90 groszy za metr kwadratowy, co oznacza że jego stawka będzie wynosić 25,74 zł.

Stawki maksymalne stosuje w Polsce kilkaset gmin i miast. Ich liczba może się zwiększyć wraz z wdrożeniem Polskiego Ładu: samorządy zostaną w nim pozbawione części dochodów z PIT. Szukanie sposobów na ratowanie budżetów już trwa: lokalne władze próbują nałożyć podatek od nieruchomości na automaty paczkowe.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/biznes.interia.pl