Zamknij

Podatek od deszczu zapłacą mieszkańcy bloków. Najwyższą stawkę

30.09.2020 14:03
deszcz w mieście
fot. Shutterstock

Podatek od deszczu obejmie bloki wielorodzinne Mieszkańcy muszą liczyć się z opłatą w wysokości nawet ponad 800 zł rocznie.

Podatek od deszczu ma pomóc w walce z panującą w Polsce suszą. Lata nieodpowiednio prowadzonej gospodarki wodnej doprowadziły do sytuacji, w którymi mimo permanentnych niedoborów nie wypracowano rozwiązań mających poprawić retencję wody.

Opłata zwana powszechnie podatkiem od deszczu dotyczył początkowo tylko właścicieli działek o powierzchni większej niż 3500 metrów kwadratowych. Nowelizacja przepisów sprawiła, ze opłata obejmie wszystkie działki powyżej 600 metrów kwadratowych.

Podatek od deszcze zapłacą właściciele mieszkań. Nawet 800 zł rocznie

Założenia podatku od deszczu są proste: im większa powierzchnia działki jest zabudowana, a przez to zablokowana jest naturalna retencja, tym większą opłatę musi ponieść właściciel. Jako zabudowę traktowane są budynki, a także chodniki, dojazdy czy parkingi.

Opłata będzie obowiązkowa dla działek, które są zabudowane w 50 lub więcej procentach. To bardzo zła wiadomość dla mieszkańców bloków zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Teren działki wyznaczany był bowiem często po obrysie budynku, który na niej stoi. Oznacza to, że zabudowa wynosi 100 procent.

Zobacz także

Według wyliczeń Związku Miast Polskich będzie to oznaczać podatek od deszczu w wysokości od 10 do 70 zł miesięcznie od jednego mieszkania, w zależności od rozmiarów bloku i liczby mieszkań. Rocznie daje to nawet 840 zł dodatkowych opłat, które będą musieli pokryć mieszkający w blokach.

W podobnie złej sytuacji są właściciele mieszkań w nowym budownictwie. Deweloperzy mieli bowiem w zwyczaju maksymalnie wykorzystywać teren działek, pokrywając każdy jej skrawek kostką brukową.

Zobacz także

Podatek od deszczu obejmie także szkoły i szpitale. W skali roku będą one musiały płacić często nawet 100 000 zł.

Zagłosuj

Czy będziecie musieli płacić podatek od deszczu?

Liczba głosów:

Opłatę można zmniejszyć, jeśli prowadzić się na działce retencję – może to być nawet beczka na deszczówkę. To opcja bardziej dla właścicieli domów jednorodzinnych, niż mieszkańców bloków. Jeśli działka została wyznaczona po obrysie budynku, nie ma możliwości obniżenia opłaty.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita