Zamknij

Podatek od darowizn w gotówce. Kiedy trzeba go zapłacić?

17.12.2019 12:31
Podatek od darowizn w gotówce. Kiedy trzeba go zapłacić?
fot. Shutterstock/Todor Dinchev (ilustracyjne)

Co do zasady, darowizna otrzymana od najbliższych jest zwolniona z podatku. Jeśli jednak obdarowany otrzyma gotówkę, a nie przelew – musi rozliczyć się ze skarbówką.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wpłata na własne konto gotówki otrzymanej od najbliższej rodziny nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Pieniądze trzeba przekazać przelewem – informuje serwis prawo.pl.

Portal powołuje się na interpretację dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej, w której napisano, że w przypadku darowizny pieniędzy warunkiem niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jest m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania. Może być to przekaz pocztowy lub wyciąg z konta bankowego.

Jeśli pieniądze są przekazywane w gotówce - z ręki do ręki – a potem wpłacone samodzielnie na konto bankowe, powyższy warunek nie jest spełniony

Zobacz także

Przelew od rodziny. Kiedy nie musimy płacić podatku?

Art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn określa warunki zwolnienia z konieczności wnoszenia opłat z tytułu wsparcia finansowego od najbliższych. Ważne jest to, kto jest darczyńcą. W ustawie mowa o małżonku, dzieciach, wnukach, pasierbach, rodzeństwie, ojczymie i macosze. Darowiznę otrzymaną od najbliższych należy w ciągu pół roku od chwili jej otrzymania zgłosić do urzędu skarbowego. Obdarowany musi udokumentować otrzymanie pieniędzy dołączając np. potwierdzenie przelewu. Darowizny od najbliższej rodziny nie trzeba zgłaszać, jeśli jej wartość nie przekracza 9 637 złotych. Liczy się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby.

Zobacz także

Prawo.pl przedstawia stanowisko fiskusa, zgodnie z którym, nawet jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, ale darowizna zostanie przekazana w gotówce – obdarowany zapłaci podatek. Skarbówka zatem informuje podatników o konieczności wpłacenia podatku, mimo że innego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny.

Zobacz także

Zgodnie z orzecznictwem NSA, przekazywanie pieniędzy w formie gotówkowej nie ogranicza prawa do skorzystania ze zwolnienia. Sądy kilkukrotnie potwierdziły to stanowisko.

Pozostaje mieć nadzieję, że Krajowa Informacja Skarbowa uzna argumenty sądu i zacznie wydawać korzystne dla podatników interpretacje

– informuje prawo.pl.

RadioZET.pl/prawo.pl