Zamknij

Projekt w sprawie nowego podatku. Słodkie napoje będą droższe?

20.12.2019 13:31
Podatek od cukru. Od kiedy? Co drożeje?
fot. Shutterstock/Evan Lorne (ilustracyjne)

Rząd ma gotowy projekt w sprawie podatku cukrowego. Jak informuje Polska Agencja Prasowa – Komitet Społeczny Rady Ministrów już zapoznał się z pomysłem nowej opłaty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pomysł wprowadzenia podatku od cukru nie jest nowy, aczkolwiek politykom nigdy nie udało się go zrealizować. Rząd opracował projekt, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących. Polityka fiskalna ma zostać zatem wykorzystana do walki z nadwagą i otyłością, które stają się coraz częstszym problemem wśród Polaków.

W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty na: napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące. Opodatkowane zostaną też napoje z dodatkiem kofeiny, guarany lub tauryny, a także na napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml).

Zobacz także

Gdzie trafią pieniądze z podatku cukrowego?

Projekt przewiduje, że wpływy z tytułu opłaty od napojów będą przekazywane w wysokości 98 procent do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pozostałe 2 procent trafi do ministerstwa finansów z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania.

Zobacz także

Nowe obowiązki dla firm?

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Przewiduje się, że łączna opłata będzie odprowadzana w 50 proc. do gmin, na których terenie odbywa się sprzedaż, a w połowie do NFZ.

Zobacz także

Nową opłatę będą musieli wnieść także przedsiębiorcy zajmujący się reklamą suplementów diety. Ci wpłacą do urzędu skarbowego 10 procent podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wynikającej z tej usługi. Środki te zostaną następnie przekazane do NFZ w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Zdrowie, a nie fiskalizm

Ustawodawca podkreśla, że głównym celem nowych regulacji jest promocja zdrowych nawyków żywieniowych, a nie gromadzenie dodatkowych środków w budżecie. W uzasadnieniu wskazano na wyniki badań przeprowadzonych przez American Academy of Pediatrics. Wynika z nich, że spożycie napojów słodzonych wzrosło w ostatnich 30 latach o 300 procent, a opakowania, w których są one sprzedawane, zwiększyły swą objętość trzykrotnie.

Zobacz także

Jak wskazano, włączenie do codziennej diety porcji słodzonego napoju (150 kcal) w rok może spowodować wzrost masy ciała nawet o 6,75 kg. Wśród dorosłych, z nadmiernymi kilogramami problem ma ponad 58 procent mężczyzn i 41 procent kobiet –wskazano.

RadioZET.pl/PAP