Zamknij

Podatek cukrowy. W małych sklepach ceny rosną wolniej

13.01.2021 17:30
Słodkie napoje tańsze w małych sklepach
fot. Niloo/shutterstock (ilustracyjne)

Podatek cukrowy wywołał falę podwyżek w sklepach, co odczuli miłośnicy napojów słodzonych. Coca-Colę czy Pepsi w przystępnych cenach można nabyć (jeszcze) w małych sklepach. Tam ceny rosną nieco wolniej – wskazują analitycy.

Podatek od cukru to nowa opłata dla producentów napojów słodzonych, która szybko stała się kosztem konsumenta.

Ceny rosną, ale nierównomiernie. Analitycy z M/platform przyjrzeli się paragonom. Wniosek? W małych sklepach ceny rosną wolniej. Tam wciąż jest nadzieja na zakup słodkich napojów w przystępnych cenach.

W małych sklepach ceny rosną wolniej

Ciężar podatku cukrowego szybko został przeniesiony na klientów. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich sklepach zmiany cen w związku z nową daniną wprowadzono równie szybko i z tą samą siłą. Z danych M/platform wynika, że w małych sklepach handlu tradycyjnego ceny napojów objętych nowym podatkiem rosną na razie w znacznie wolniejszym tempie.

Analitycy zauważyli, że w pierwszych dniach nowego roku w najmniejszych sklepach cena znanych napojów gazowanych była nawet nieznacznie niższa w stosunku do średnich cen w poprzednich miesiącach. Skąd takie różnice? - Może to być efekt odsprzedaży produktów zakupionych przez detalistów jeszcze po starych cenach. Dopiero w kolejnych dniach można było zaobserwować w coraz większej liczbie sklepów stopniowy wzrost cen – wskazują analitycy.

Zarówno napoje słodzone, alkohole w małych butelkach, jak i energetyki zdrożeją we wszystkich sklepach, ale dopiero wraz z nowymi dostawami. „Stare” ceny pozostaną do wyczerpania zapasów z 2020 roku, a to nastąpi nie później niż za tydzień lub dwa, bo są to produkty o bardzo wysokiej rotacji, a tradycyjne sklepy nie dysponują taką powierzchnią magazynową jak duże sieci

Tomasz Jasinkiewicz, M/platform

Jasinskiewicz dodał, że po wprowadzeniu podatku cukrowego średnia cena napojów słodzonych skoczyła od 5 do 7 proc.  rok do roku.

Ile wynosi podatek od cukru?

Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji tj. kofeina lub tauryna trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. To koszt, który ponoszą przedsiębiorcy, a ostatecznie – konsumenci.

RadioZET.pl