Zamknij

Podatek od cukru zapłacimy także za miód. Ale nie zawsze

14.09.2020 16:27
miód
fot. Shutterstock

Podatek od cukru będzie obowiązywać częściowo w przypadku miodu. Będzie naliczany w przypadku napojów nim słodzonych; sam miód nie będzie objęty opłatą, która ma obowiązywać od 1stycznia 2021 roku.

Podatek od cukru przedstawiany jest przez rząd jako sposób na walkę z coraz częstszymi chorobami cywilizacyjnymi – w tym z otyłością – oraz wsparcie systemu ochrony zdrowia, który rocznie wydaje miliardy na niesienie pomocy osobom z nadwagą czy cukrzycą.

Opłata ma być naliczana do każdego napoju – nawet takiego, w składzie którego nie ma cukru. Dotychczas wiadomo było, że danina obejmie substancje słodzące (sztuczne i naturalne), Ministerstwo Zdrowia zdradziło, że droższe staną się także napoje z miodem. W tym piwa smakowe.

Podatek od cukru obejmie miód. Ale tylko w napojach

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby konsumenci naprawdę odczuli nową daninę. Stawka wynosi bowiem 50 groszy za każdy litr napoju, jeśli zaś stężenie cukru przekroczy 5 gramów na 100 ml, za każdy kolejny dopłacić trzeba będzie 5 groszy.

Przy okazji opodatkowano także napoje z substancją aktywną (kofeiną, tauryną lub guaraną), które podrożeją o 10 groszy na litrze. Podwyższono także akcyzę na alkohol sprzedawany w butelkach o pojemności niższej, niż 300 mililitrów.

Zobacz także

Podatek od cukru będzie obowiązywać także w przypadku napojów zawierających miód – zdradziło Ministerstwo Zdrowia.

Nowelizacja ustawy dot. promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie tzw. opłaty cukrowej na napoje. Dlatego napoje z dodatkiem miodu zostaną objęte tzw. podatkiem cukrowym, ale sam miód nie.

Ministerstwo Zdrowia

Po 1 stycznia 2020 roku podrożeją więc także między innymi piwa z dodatkiem miodu. Miód pozostanie z opłaty cukrowej zwolniony, co może przyczynić się do powstania nowych produktów: miodu z dodatkiem napojów. Takie produkty, przynajmniej teoretyczne, nie powinny być objęte daniną.

Zagłosuj

Czy podatek od cukru pomoże w walce z otyłością?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Business Insider Polska