Zamknij

Podatek od cukru wraca do Sejmu. Od kiedy wejdzie w życie?

21.07.2020 10:58
Podatek od cukru wraca do Sejmu. Od kiedy wejdzie w życie?
fot. AN Photographer2463/Shutterstock (ilustracyjne)

Wraca temat podatku cukrowego, nad którym prace zawieszono podczas pandemii koronawirusa. Resort zdrowia ponownie skierował do Sejmu projekt zmian w prawie.

Opłata cukrowa miała obowiązywać od 1 lipca 2020 roku. Jednak z powodu wybuchu pandemii koronawirusa jej wejście w życie zostało opóźnione. Po II turze wyborów prezydenckich temat nowej daniny znów wrócił do parlamentu. 

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis – chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 roku  – wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Podatek cukrowy wraca do Sejmu

Ustawa wprowadza zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, m.in. opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml tzw. małpki.

Zobacz także

Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia mają być zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowanym terminem wejścia w życie ustawy był 1 lipca 2020 roku.

Senat 13 marca odrzucił tę ustawę. Podczas debaty senatorowie KO podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

RadioZET.pl/PAP