Zamknij

Podatek od cukru w Polsce? Proponuje go szef NFZ

05.09.2019 14:18
Podatek od cukru w Polsce. Szef NFZ proponuje jego wprowadzenie
fot. Timmary/Shutterstock (ilustracyjne)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ma nowy pomysł na walkę z otyłością wśród Polaków. Pełniący obowiązki szefa NFZ Adam Niedzielski zaproponował wprowadzenie podatku od cukru.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Niedzielski określił podatek od cukru jako: „najbardziej skutecznym sposobem na szybką zmianę stylu życia jest wpływ na portfel”.

Pełniący obowiązki szefa NFZ alarmował, że zdrowa żywność jest droższa od śmieciowego jedzenia. „Wprowadzenie podatku może zniwelować, choćby częściowo, te różnice” – dodał.

Jak ograniczyć cukier w diecie? 8 wskazówek

Niedzielski wskazywał na skutki uboczne nadmiernego spożycia cukru, co może powodować wiele chorób. „Polak statystycznie w ciągu roku zjada 40 kilogramów cukru” – dodał.

Kiedy podatek od cukru powinien zostać wprowadzony? W ocenie Niedzielskiego powinno się to stać jak najszybciej, już w przyszłym roku. 

Co na to resort zdrowia? Wiceszefowa tego ministerstwa Józefa Szczurek-Żelazko podczas Forum Ekonomicznego tak odniosła się do sprawy: „Minister zdrowia będzie inicjował rozmowy dotyczące rozwiązań fiskalnych. Ewentualne rozwiązania będą szeroko konsultowane między innymi z producentami”.

Portal Wiadomościhandlowe.pl przypomniał, że podatek od produktów z wysoką zawartością cukru (powyżej 5 gramów na 100 mililitrów produktu) wprowadziły takie kraje, jak Kanada, USA, Australia, Francja, Finlandia i Węgry.

Słodkiego, miłego tycia - jak nam szkodzi cukier?

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/Wiadomościhandlowe.pl