Zamknij

Podatek od cukru zwiększyłby budżet o miliardy złotych

31.10.2019 12:08
Podatek od cukru w Polsce?
fot. Shutterstock/Marcos Mesa Sam Wordley (ilustracyjne)

Podatek od cukru to pomysł, którego analiza zajmuje ministrom lata. Zyskałby na nim budżet i nasze zdrowie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Nawet 2,2 mld zł przyniósłby budżetowi podatek od cukru. Okazuje się, że to delikatny temat – producenci odżegnują się od komentarzy, a ministerstwa milczą, choć analizują rozwój spraw – informuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta zauważa, że podatek od cukru jest na świecie coraz powszechniejszy, dlatego polscy producenci analizują temat. Taka opłata sprawdziła się w Meksyku, przymierza się do niej także Wielka Brytania.

Zobacz także

Z wyliczeń Związku Producentów Cukru w Polsce, do których dotarła gazeta, wynika, że jeśli daniną zostałyby objęte słodkie napoje, piwo i słodycze, budżet mógłby zyskać od 1 do 2,2 miliarda złotych rocznie.
Efektem rosnącej konsumpcji cukru jest plaga otyłości – już połowa Polaków ma nadwagę. Dlatego do opodatkowania cukru wezwał właśnie Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny – przypomina gazeta.

Zobacz także

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że osób w wieku 15 lat i więcej z nadwagą lub otyłością jest już ponad 53 procent. Rosną też koszty leczenia otyłości, operacji zmniejszania żołądka czy leczenia chorób towarzyszących często otyłości tj. cukrzyca.

Czy możliwe jest wprowadzenie tego podatku w Polsce? Początkiem września Adam Niedzielski z NFZ proponował takie rozwiązanie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Podkreślił wówczas, że „najbardziej skutecznym sposobem na szybką zmianę stylu życia jest wpływ na portfel”.

Jak dodał, zdrowa żywność bywa droższa od śmieciowego jedzenia, stąd wprowadzenie podatku od cukru mogłoby niwelować różnice.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”