Zamknij

Niepewne losy podatku od cukru. Czy Sejm zajmie się projektem?

16.04.2020 13:56
Podatek od cukru na nowych zasadach. Sejm ma zająć się projektem
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sejm miał zająć się w czwartek 16 kwietnia ustawą wprowadzającą nowy podatek. Politycy chcą jednak usunąć projekt o opłacie od cukru z porządku obrad.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sejm miał zdecydować o dalszych losach podatku cukrowego. Ten miał objąć napoje zawierające cukier i tzw. małpki.

Tymczasem poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber na wniosek premiera Morawieckiego skierował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek prośbę o zdjęcie z porządku obrad prac nad tym projektem. Jak napisał polityk na Twitterze, to nie czas na debatę o nowym podatku, „teraz koncentrujemy się na pandemii”.

Jak informuje Puls Biznesu „rzutem na taśmę partia rządząca uprzywilejowała niektóre produkty”. Jogurty, kefiry i maślanki miałyby być zwolnione z tej opłaty. Taką poprawkę zgłosiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Dzik.

- Poprawkę zgłosiłam mając na uwadze stanowisko Instytutu Żywienia i Żywności wskazujące, że w produktach mlecznych korzyści zdrowotne z wapnia przeważają nad kaloriami. Opłacie nie będzie podlegało mleko i przetwory mleczne oraz mleczne przetwory fermentowane jak jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko – tłumaczyła parlamentarzystka.

Zobacz także

Wpływy z nowego podatku miałyby zasilić budżet dodatkowymi 3 miliardami złotych rocznie. Po usunięciu z projektu jogurtów i napojów mlecznych, wpływy zmaleją o blisko 700 mln zł.

RadioZET.pl/Puls Biznesu/Wiadomoscihandlowe.pl