Zamknij

Podatek od cukru. Wiemy, o ile podrożeje Coca-Cola

01.12.2020 19:29
Coca-Cola w opakowaniach zbiorczych na palecie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać podatek cukrowy, czyli opłata pobierana od każdego litra napoju z z cukrem lub inną substancją słodzącą. Do sieci wyciekł nowy cennik Coca-Coli uwzględniający tę daninę. Takich cen jeszcze nie widzieliśmy.

Coca-Cola od 1 stycznia 2021 znacznie podrożeje. To efekt wprowadzenia przez rząd podatku od cukru. Będzie on dodawany do ceny każdego napoju (także takiego bez cukru) w wysokości minimum 50 groszy na litr.

Przychody z nowej daniny miały wspomóc finansowanie opieki medycznej dla osób z nadwagą. Rząd argumentował, że napoje są szkodliwe dla zdrowia, dlatego też producenci (a w praktyce klienci) powinni dorzucić się do kosztów leczenia otyłości. Plany te mogą jednak być już nieaktualne: dziura budżetowa na 2021 rok jest tak ogromna, że wszystkie pozyskane z nowych podatków środki mają być używane do jej zasypywania.

Coca-Cola podrożeje z powodu podatku od cukru. Znamy konkretne kwoty

Podatek od cukru to tylko jedna z wielu nowych danin, które mają zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku. Tej opłaty da się uniknąć, po prostu zmniejszając konsumpcję – od innych podwyżek, takich jak na przykład mający objąć mieszkających w bokach podatek od deszczu, uciec już się nie da.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą, podatek od cukru ma wynosić 50 groszy od litra napoju plus dodatkowo 5 groszy za każde 100 ml, jeśli będzie w nich więcej niż 5 gramów cukru. Substancji tej jest w Coca-Coli sporo, dlatego też nowy cennik może negatywnie zaskoczyć.

Dwulitrowa butelka Coca-Coli będzie bowiem od 1 stycznia 2020 roku droższa o 1,80 zł. Regularna cena zmieni się więc z 4,99 zł na 6,79 zł – a za tyle, jeśli miało się szczęście do promocji, można było czasem upolować do tej pory dwupak.

Zobacz także

Cola-Cola Zero o pojemności 2 litry, w której nie ma cukru, a jest inna substancja słodząca, podrożeje o 1,20 zł i trzeba będzie za nią zapłacić 6,19 zł. Podobnej skali podwyżek należy oczekiwać także w przypadku Pepsi.

Napój sprzedawany w butelkach o mniejszej pojemności także będzie droższy. Dla opakowań 1,5 l cena wzrośnie odpowiednio o 1,35 zł w przypadku tradycyjnej Coca-Coli oraz 75 groszy dla Coca-Coli Zero.

Zobacz także

Coca-Cola w butelce 0,33 l będzie droższa o 30 groszy, zaś Coca-Cola Zero w takim samym opakowaniu podrożeje o 20 groszy.

Dodatkowa opłata obowiązywać będzie także napoje energetyczne: stawka wynosi 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej w postaci kofeiny lub tauryny. W związku z tym Burn w puszcze będzie droższy o 27 groszy, Monster o 32 grosze, a edycja bez cukru o 10 groszy.

RadioZET.pl