Zamknij

Będzie podatek od betonu. Miasta postawią na więcej zieleni?

26.08.2020 08:13
Podatek od betonu. Samorządy postawią na więcej zieleni
fot. Shutterstock/Curioso.Photography (ilustracyjne)

Koniec z zabetonowanymi miastami? Samorządy zapłacą podatek za zmniejszanie retencji, co może skłonić ich do zainwestowania w tereny zielone – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podatek od betonu. To kolejna opłata, którą obarczoną zostaną samorządy. Chodzi o daninę za ograniczanie retencji, która już pobierana jest m.in. od właścicieli hipermarketów.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce, by podatek od betonu, czyli od wybrukowanych skwerów i rynków płaciły też władze lokalne.

Koniec zabetonowanych miast?

Dziś podatek od deszczu, czyli za ograniczanie retencji płacą np. właściciele hipermarketów zajmujących duże powierzchnie. Budowa wielkopowierzchniowa sprawia bowiem, że woda nie może wsiąkać w glebę. Rekompensatą za ograniczoną retencję jest więc podatek.

Zobacz także

Retencja wody ograniczana jest także przez samorządowe inwestycje związane z betonowaniem miast. Rząd chce, by władze lokalne także rekompensowały ograniczoną retencję i płaciły za każdy metr wylanego betonu.

Nowy podatek ma objąć też nieruchomości, do których doprowadzana jest kanalizacja. Jak tłumaczy dla dziennika Maciej Łukaszewicz, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, chodzi o dodatkowy podatek.

Zobacz także

- Będzie to dodatkowa danina niezależna od opłaty za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych, czyli tzw. deszczówki – tłumaczy ekspert.

Resort szacuje, że nowy podatek może objąć nawet 20 razy więcej nieruchomości niż podatek od tzw. deszczówki. Opłatą objęte zostaną m.in. nieruchomości gminne, przez które ograniczana jest naturalna retencja. Chodzi także o skwery i place, na których od lat jest więcej betonu niż zieleni i drzew.

Jak wskazuje dziennik, miasta betonowane są w szybkim tempie. Jan Mencwel, przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” mówił o ubytku zieleni w miastach. Każdego roku ubytek terenów zielonych, naturalnych na rzecz nieprzepuszczającego opadów betonu wynosi 1 procent.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Eksperci widzą nadzieję w nowej opłacie. Ta, być może wyznaczy samorządom kierunek inwestycji, w których to zieleń będzie miała przewagę nad betonem.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”