Zamknij

Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla. Jest rozporządzenie MF

13.12.2019 17:58
Podatek od Nagrody Nobla. Jest rozporządzenie. Tokarczuk nie zapłaci PIT
fot. Eklund Robert/Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News

Resort Finansów przygotował obiecany wcześniej projekt rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku od Nagród Nobla.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Fiskus nie będzie pobierał podatku od Nagród Nobla - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, szacowany podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od laureatów Nagrody wyniósłby około 1,25 miliona złotych.

Zaniechanie poboru podatku od laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla jest uzasadnione interesem publicznym. Zwolnienie podatkowe stanowi wyraz podziękowania za wysiłek twórczy, zaangażowanie docenione w skali globalnej i rozsławienie Polski na arenie międzynarodowej 

napisano w uzasadnieniu do projektu.

Ile warta jest Nagroda Nobla?

Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy - to 9 milionów koron szwedzkich. W przeliczeniu na złotówki to ponad 3,5 miliona.

Zobacz także

Tokarczuk nie zapłaci podatku

Rozporządzenie to realizacja obietnicy, którą resort finansów ogłosił tuż po informacji o przyznaniu tej nagrody pisarce Oldze Tokarczuk.

W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk - "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Zobacz także

Olga Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za które w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

RadioZET.pl/PAP