Zamknij

Podatek katastralny. Rząd nie wprowadzi nowej daniny

10.06.2021 20:00
Podatek katastralny. Rząd zmienił decyzję
fot. Piotr Molecki/East News

Podatek katastralny byłby dużym obciążeniem dla osób, które inwestują w nieruchomości lub posiadają dodatkowe lokale jako zabezpieczenie na przyszłość. Przedstawiciele rządu zabrali głos w sprawie nowej daniny.

Podatek katastralny budzi ogromne emocje, ponieważ może wnieść duży zastrzyk gotówki do budżetu państwa. Szczególnie w czasie pandemii, gdy wiele osób uznało nieruchomości za jedną z najbardziej stabilnych inwestycji.

Już w środę (9 czerwca 2021) pisaliśmy o stanowisku Ministerstwa Finansów w sprawie „pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości”

Podatek katastralny. Jaka decyzja rządu?

Czym jest danina budząca tak duże zainteresowanie? Wysokość podatku katastralnego miałaby być uzależniona od wartości nieruchomości. Dyskusja publiczna w tej sprawie toczy się odkąd senator Jacek Bury z Ruchu Polska 2050 powiedział, że "zostanie on wprowadzony jeszcze w tej kadencji parlamentu".

Teraz głos w sprawie zabrali przedstawiciele rządu. Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapewnił w Wirtualnej Polsce, że nie jest planowane wprowadzenie podatku katastralnego.

Nie planujemy podatku katastralnego. Istotną kwestia przy wychodzeniu z pandemii jest niewprowadzanie nowych obciążeń ani danin publicznych i o tym bardzo wyraźnie mówił minister finansów Tadeusz Kościński. Podatek katastralny nigdy do tej pory nie był rozważany w Ministerstwie Finansów za rządów Prawa i Sprawiedliwości i takie prace w tym momencie się nie toczą

Piotr Patkowski, Wiceminister finansów

Wiceminister dodał, że resort finansów jest gotów na umorzenie podatku od pomocy dla przedsiębiorstw, które korzystały z tarcz antykryzysowych. Przy obecnym stanie prawnym przedsiębiorcy powinni zapłacić podatek od tej części pomocy, która została albo zostanie umorzona.

Słowa Piotra Patkowskiego potwierdza także rzeczniczka Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska.

- Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości – zapewniła Prószyńska.

RadioZET.pl/PAP/WP