Zamknij

Podatek katastralny. Ministerstwo Finansów oficjalnie o planach rządu

09.06.2021 16:55
Tadeusz Kościński
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Sprawa podatku naliczanego co rok od wartości danej nieruchomości regularnie pojawia się w dyskusjach o nowych daninach. Rząd co prawda oficjalnie odżegnuje się od prowadzenia prac nad katastrem, ekonomiści i politycy opozycji nie do końca w te zapewnienia wierzą. Co o planach rządu dotyczących podatku katastralnego zdradziło Ministerstwo Finansów?

Podatek katastralny może przynieść budżetowi krocie. Wysokość daniny wyznaczana jest jako ustalony odsetek od wartości nieruchomości i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku.

Goszczący w Radiu ZET wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekonywał, że według rządu kataster jest podatkiem społecznie niesprawiedliwym, jako że uderza w seniorów żyjących we własnych, wartych setki tysięcy złotych mieszkaniach. Danina obliczona od takiej kwoty nierzadko przekraczałaby wysokość świadczeń wypłacanych im rocznie przez ZUS. Pojawiła się jednak informacja, że rząd znalazł na to sposób: podatek katastralny mieliby płacić właściciele więcej niż jednego mieszkania.

Podatek katastralny zapłacą właściciele dwóch lub więcej nieruchomości? Oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów

Sugestie, że rząd przymierza się do wprowadzenia podatku katastralnego, padły z ust senatora Jacka Burego, reprezentującego Polskę 2050. Polityk stwierdził, że „PiS nie będzie miał żadnych skrupułów” przy nakładaniu daniny na właścicieli wielu nieruchomości, gdyż nie jest to ich elektorat.

Bury jest zdania, że kataster na drugą i kolejną nieruchomość zostanie wprowadzony jeszcze w tej kadencji Sejmu, a więc przed 2023 rokiem.

O oficjalne stanowisko w tej sprawie dziennikarze money.pl zwrócili się do Ministerstwa Finansów. Resort nadesłał następującą odpowiedź.

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.

Ministerstwo Finansów

Nawet taka deklaracja nie przekonała części ekonomistów, którzy przypomnieli, że rząd w wielu przypadkach poszedł na skróty i zgłaszał nowe prawo jako projekty poselskie.

Komunikat MF daje także podstawy do przypuszczenia, że resort może prowadzić prace nad innymi sposobami dodatkowego opodatkowania nieruchomości. Może chcieć je wprowadzić zamiast podatku katastralnego.

RadioZET.pl/money.pl