Zamknij

Podatek katastralny? Lewica jest za, ale rząd nie chce zmian

08.03.2021 12:36
Marcelina Zawisza o podatku katastralnym
fot. Jakub Kaminski/East News

- Powinniśmy wprowadzić podatek katastralny – przekonuje Marcelina Zawisza z Lewicy w rozmowie z Radiem ZET. Zdaniem posłanki ci, którzy posiadają więcej, powinni więcej płacić.

Podatek od wartości, a nie powierzchni nieruchomości. To główna różnica między płaconym dziś przez Polaków podatkiem od nieruchomości, a podatkiem katastralnym, którego wprowadzenie proponuje Lewica.

Pandemia zwiększyła dysproporcje w społeczeństwie, najbiedniejsi tracą, a bogaci zyskują jeszcze więcej. Taką tendencję widać też na rynku nieruchomości, sposobem Lewicy na wyrównanie szans w dostępie do mieszkań jest podatek katastralny.

Podatek katastralny. Co to jest?

Każdy właściciel nieruchomości płaci dziś podatki lokalne, których wysokość zależy dziś od wielkości mieszkania. Zdaniem Lewicy podatek katastralny, czyli podatek od wartości mieszkania, w większym stopniu oddaje sytuację finansową Polaków i byłby sprawiedliwym rozwiązaniem problemów na rynku nieruchomości.

- Powinniśmy wprowadzić podatek majątkowy, podatek spadkowy, czyli podatek od posiadanych nieruchomości. Przykład? Podatek katastralny – mówiła Marcelina Zawisza w programie Gość Radia ZET.

Posłanka pytana była przez internatów o kwotę podatku płaconego przez lidera partii Razem Adriana Zandberga. Z oświadczenia majątkowego polityka wynika, że jest on właścicielem mieszkania o wartości przekraczającej milion złotych.

- Powinien zapłacić spory podatek, jeśli jest to jego drugie mieszkanie. Na tym polega nasz pomysł, by płacić podatek od każdego drugiego i kolejnego mieszkania. Powinniśmy stawiać na to, by podatki dotykały tych, którzy bogacą się na fakcie posiadania. Ci, którzy wynajmują mieszkania często unikają opodatkowania, a ryczałt i tak jest niż bardzo niski – podsumowała Marcelina Zawisza.

Podatek katastralny to nie nowa propozycja. Pomysł jego wprowadzenia często pojawia się w debacie publicznej. W lutym bieżącego roku głos w tej sprawie zabrał resort finansów.

Posłuchaj podcastu

„Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości” – czytamy w oświadczeniu.

RadioZET.pl