Zamknij

Zgody na podatek handlowy nie ma, ale sklepy i tak zapłacą miliony

18.01.2021 13:16
Podatek handlowy. Ile zapłacą sklepy
fot. Rudmer Zwerver/shutterstock (ilustracyjne)

Od 1 stycznia zamiast gospodarki rząd odmroził planowany od czterech lat podatek handlowy. Choć oficjalnej zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie takiej daniny jeszcze nie ma, to resort finansów nie zamierza czekać.

Podatek handlowy to jedna z wielu nowych danin wprowadzonych w 2021 roku. Choć nie ma jeszcze oficjalnej zgody na taki podatek, resort finansów już zapowiada jego pobór.

Money.pl wylicza, kto i ile zapłaci w ramach nowej daniny. Kwoty nie są małe, budżet dzięki nowemu podatkowi urośnie o kilka miliardów złotych.

Podatek handlowy. Sklepy dołożą miliardy do budżetu

Batalia w sprawie podatku handlowego toczy się od lat. Polska chciała opodatkować sklepy już w 2016 roku, ale Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do konstrukcji tego podatku. Komisja zwróciła Polsce uwagę, że procedowany podatek handlowy może faworyzować mniejsze sklepy, co mogłoby być uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

PiS miał jednak inne zamiary. Rząd chciał, aby poprzez taki podatek małe sklepy miały takie same szanse na rynku, jak wielkie sieciówki.

Sprawa ostatecznie trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wydanej opinii uznał, że polskie przepisy o podatku od handlu nie naruszają prawa unijnego. Rząd zasugerował się opinią rzecznika TSUE, choć samego wyroku jeszcze nie ma.

- Pozostajemy w przekonaniu, iż wyrok będzie zgodny z polską argumentacją i zapadnie we właściwym czasie - argumentuje Ministerstwo Finansów dla Money.pl.

Serwis podaje, że nawet 200 firm będzie musiało opłacić daninę do 25 lutego za styczeń. Wówczas do budżetu wpłyną pierwsze, niemałe pieniądze – łącznie od 1,5 do 2 mld złotych. Money.pl wylicza, ile zapłacą największe sieci handlowe. Oto przykłady:

  • Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, będzie musiał płacić po około 50 mln zł
  • Lidl zapłaci około 20 mln zł miesięcznie
  • Rossmann musi szykować się na wydatek rzędu 12 mln zł miesięcznie
  • Sieć Euro RTV AGD  zapłaci około 8 mln zł
  • Firma Neonet zapłaci około 30 mln zł
  • IKEA również zapłaci ok. 30 mln zł

Projekt sprzed prawie pięciu lat zakłada nową opłatę dla największych sklepów. Podatek będą płacić sprzedawcy sklepów stacjonarnych, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej powyżej 17 mln zł.

Przewidziano dwie stawki podatku: 0,8 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie oraz 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie.

RadioZET.pl/Money.pl