Zamknij

Podatek handlowy w Polsce? Ważny wyrok TSUE

04.03.2020 12:50
Podatek handlowy w Polsce. TSUE wydał wyrok ws. węgierskich sklepów
fot. Shutterstock/Fascinadora (ilustarcyjne)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dał węgierskiemu rządowi zielone światło na nałożenie na sklepy podatku handlowego. Czy to zwiastun dodatkowego opodatkowania polskich sklepów?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatki specjalne odprowadzane na Węgrzech od obrotu przedsiębiorstw telekomunikacyjnych i z sektora handlu detalicznego są zgodne z unijnym prawem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa, której przyjrzał się unijny trybunał dotyczy skargi dwóch firm: Vodafone i Tesco-Global, na które Węgry nałożyły podatek specjalny od dochodów. Spółki zastanawiały się, czy opodatkowanie firm telekomunikacyjnych i hipermarketów jest zgodne z prawem UE, a oraz czy nie dyskryminuje ono firm ze względu na ich siedzibę za granicą.

Zobacz także

TSUE stwierdził, że podatki specjalne odprowadzane na Węgrzech od obrotów firm telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw handlowych są zgodne z zasadą swobody przedsiębiorczości oraz dyrektywą VAT.

Jak czytamy w serwisie Wiadomoscihandlowe.pl, decyzja trybunału może wskazywać na to, że także orzeczenie w sprawie podatku od handlu w Polsce będzie podobne.  Kwestia polskiego podatku od handlu także będzie rozpatrywana pod podobnym kątem przez TSUE.

Zobacz także

Podatek handlowy w Polsce

Podatek handlowy w Polsce jest zawieszony przynajmniej do 1 lipca 2020 roku. Ten ma dotyczyć sprzedawców, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej przekraczający 17 milionów złotych. Przewidziano dwie stawki podatku: 0,8 procenta od nadwyżki przychodu powyżej 17 milionów do 170 milionów miesięcznie oraz 1,4 procenta od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 milionów złotych miesięcznie.

Zobacz także

Wprowadzenie nowego podatku zablokowała jednak Komisja Europejska. Już w 2016 roku stwierdziła, że procedowany podatek handlowy może faworyzować mniejsze sklepy, co mogłoby być uznane za niedozwoloną pomoc publiczną. Takiemu stanowisku później zaprzeczył unijny trybunał, jednak Bruksela złożyła odwołanie. TSUE nie wydał jeszcze decyzji co do polskiego podatku od handlu. Jak czytamy w serwisie Wiadomoscihandlowe.pl, orzeczenie dotyczące rynku węgierskiego może wskazywać, że także w sprawie podatku w Polsce TSUE nie stwierdzi przeszkód w jego wejściu w życie.

W wyroku ws. Węgier TSUE przypomniał, że państwa członkowskie mają swobodę w ustanawianiu systemu opodatkowania, który uznają za najbardziej odpowiedni, i mogą stosować opodatkowanie progresywne oparte na wysokości obrotu.

RadioZET.pl/PAP/wiadomoscihandlowe.pl