Zamknij

Podatek handlowy znów odroczony. Jest decyzja Sejmu

12.12.2019 19:36
Podatek handlowy w Polsce. Od kiedy. Jest decyzja Sejmu
fot. Makistock/Shutterstock (ilustracyjne)

Sklepy nieprędko zapłacą nowy podatek. Sejm przyjął nowelę, która zawiesza pobór podatku handlowego do 1 lipca 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Posłowie niemal jednogłośnie opowiedzieli się za zawieszeniem nowego podatku dla sklepów do 1 lipca 2020 roku. Za głosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 3 posłów. To była ostatnia chwila na uchwalenie takiej ustawy. Zgodnie z dotychczasowym prawem, podatek handlowy miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia.

Kto zapłaci podatek handlowy? Ile wynosi?

Podatek handlowy w kształcie, jaki przewidywała ustawa, ma dotyczyć sprzedawców, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej przekraczający 17 milionów złotych. Przewidziano dwie stawki podatku: 0,8 procenta od nadwyżki przychodu powyżej 17 milionów do 170 milionów miesięcznie oraz 1,4 procenta od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 milionów złotych miesięcznie. Ustawa nie dotyczy sprzedaży przez internet.

Zobacz także

Dlaczego politycy opóźniają wprowadzenie podatku handlowego?

Historia podatku handlowego w Polsce sięga 2016 roku. Wówczas politycy chcieli przeforsować dodatkowe opodatkowanie sklepów, na co nie zgodziła się Komisja Europejska. Organ zwrócił Polsce uwagę, że procedowany podatek handlowy może faworyzować mniejsze sklepy, co mogłoby być uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

Zobacz także

Sprawa trafiła do unijnego sądu, który nie potwierdził stanowiska Komisji Europejskiej. Bruksela odwołała się zatem od tej decyzji  i od lipca tego roku sprawą zajmuje się TSUE.

Sklepy i tak zapłacą

Choć ostateczne losy podatku handlowego w Polsce nie są rozstrzygnięte, rząd liczy jednak na wprowadzenie nowej opłaty dla sklepów. Jak mówił wiceminister finansów cytowany przez PAP, „podatek od sprzedaży detalicznej dla największych sklepów, prędzej czy później, wejdzie w życie”. Wyraził też nadzieję, że TSUE podejmie decyzję do końca czerwca 2020 roku.

W trakcie sejmowej debaty o podatku handlowym, wiceminister finansów odrzucał argumenty polityków, jakoby przedsiębiorcy nie byli przygotowani na jego wprowadzenie. Mówił, że mieli oni czas przynajmniej od maja 2019 roku. Entuzjazm w sprawie decyzji TSUE dotyczącej podatku podziela także szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk z PiS. Mówił, że "jest niewielkie ryzyko", by kolejny wyrok TSUE nie podzielił stanowiska rządu i uznał pomysł wprowadzenia podatku handlowego za niezgodny z prawem.

RadioZET.pl/PAP