Zamknij

Podatek handlowy. Najwcześniej zostanie wprowadzony w 2021 roku

11.09.2019 13:36
Podatek handlowy 2019. Zdaniem resortu finansów zostanie wprowadzony najwcześniej w 2021 roku
fot. Photobac/Shutterstock (ilustracyjne)

– Najwcześniej w 2021 roku wejdzie w życie podatek handlowy – zapowiedział Leszek Skiba, wiceminister finansów. Powodem jest rozpatrywanie sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl, przedłuży się wejście w życie podatku handlowego, który miał być pobierany od największych sieci sklepów. 

Sprawa sięga 2016 roku, kiedy polski parlament uchwalił ustawę o podatku handlowym. Te przepisy zaskarżyła Komisja Europejska (KE), co uniemożliwiło wejście w życia opłaty od największych sieci marketów. 

Zobacz także

Przełom nastąpił w maju tego roku, kiedy Sąd Unii Europejskiej odrzucił zaskarżenie KE i przyznał rację Polsce. Wówczas rząd Mateusza Morawieckiego zapowiadał, że podatek handlowy może być wprowadzony nawet już jesienią 2019 roku. Jednak w lipcu KE skorzystała ze swojego prawa i odwołała się od decyzji Sądu UE.

Eksperci Ministerstwa Finansów wskazywali, że z tego powodu można spodziewać się rozstrzygnięcia sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w drugiej połowie 2020 roku. W rezultacie najwcześniejsza data, kiedy może wejść w życie podatek handlowy w Polsce, to 1 stycznia 2021 roku. 

Portal przypomniał, że przed trzema laty rząd PiS planował uzyskać 1,5 mld zł do budżetu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl