Zamknij

Co dalej z podatkiem cyfrowym? Resort finansów stawia ultimatum

25.06.2020 11:39
Podatek cyfrowy. MF: jeśli UE nie podejmie decyzji, sami to zrobimy
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

- Jeśli do końca 2020 roku Unia Europejska nie podejmie decyzji w sprawie podatku cyfrowego, zrobimy to sami – mówił minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z Money.pl.

Podatek cyfrowy od kilku lat jest przedmiotem debaty na szczeblu unijnym. Nową opłatą obciążeni zostaliby giganci technologiczni tj. Google czy Facebook. Chodzi o to, aby właściciele portali społecznościowych czy innych platform płacili podatki nie tylko w kraju, w którym znajduje się siedziba firmy, lecz w miejscu faktycznej działalności.

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z serwisem Money.pl stwierdził, że Polska nie będzie czekała na decyzję Unii Europejskiej. - Jeśli UE do końca roku nie zdecyduje ws. podatku cyfrowego, zrobimy to sami - zadeklarował minister.

Co dalej z podatkiem cyfrowym? Polska chce działać na własną rękę

Minister przypomniał, że na szczeblu europejskim wciąż toczą się pracę. Kościński liczy na szybkie rozstrzygnięcie kwestii wprowadzenia podatku cyfrowego, gdyż wpływy z nowej opłaty mogłyby zasilić nadszarpnięte przez koronakryzys budżety państw członkowskich.

Zobacz także

- Po stronie europejskiej na pewno te prace przyspieszą, bo to jest jeden z podatków, który pewnie trafi jako zasób własny do budżetu Unii Europejskiej , więc Komisja Europejska będzie zainteresowana, żeby to jak najszybciej wdrożyć - ocenił Kościński.

Zobacz także

Kościński wskazał, że jest za harmonizacją prawa w UE. Jak mówił, "to nie jest najlepszy pomysł, żeby takie podatki międzynarodowe wdrożył sobie jeden kraj, bo to będzie nieszczelne". Zastrzegł jednak, że jeśli Polska nie doczeka się decyzji w sprawie tego podatku do końca 2020 roku, rząd będzie musiał działać na własną rękę.  

Jeśli do końca tego roku nie będzie decyzji paneuropejskiej to musimy szybko wdrożyć polski podatek, bo nie możemy pozwolić, by te duże firmy prowadziły biznes w naszej gospodarce i nie płaciły tutaj podatków

– podkreślił minister

RadioZET.pl/PAP