Zamknij

Co dalej z podatkiem cyfrowym? Jest propozycja OECD

16.10.2019 08:30
Podatek Cyfrowy. Jest propozycja OECD
fot. Shutterstock/PK Studio (ilustracyjne)

Wszystko wskazuje na to, że wypracowanie jednolitego kształtu podatku od gigantów cyfrowych szybko nie nadejdzie. OECD proponuje nowe wytyczne, choć część państw już podjęła działania na własną rękę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przygotowała projekt wytycznych, który ma zmusić największe światowe korporacje, w tym Facebooka, Google'a i Amazona, do uczciwego płacenia podatków dochodowych – informuje „Puls Biznesu”.

Zobacz także

Chodzi o to, aby właściciele portali społecznościowych czy innych platform płacili podatki nie tylko w kraju, w którym znajduje się siedziba firmy, lecz w miejscu faktycznej działalności. OECD proponuje koncepcję opodatkowania firm cyfrowych na podstawie wolumenu sprzedaży w danym kraju, niezależnie od położenia siedziby filii. Takie rozwiązanie francuski rząd wdrożył już zresztą samodzielnie.

Zobacz także

Projekt OECD daje państwom wolną rękę w tworzeniu przepisów. Można będzie samodzielnie wyznaczyć kwotę wolną od podatku cyfrowego w taki sposób, by chronić rozwój rodzimych firm. Co istotne, zgodnie z zamysłem organizacji zasada unikania podwójnego opodatkowania powinna zostać zachowana.

Walka na własną rękę

Przygotowany przez organizacje dokument z wytycznymi będzie poddany konsultacjom, które potrwają do 20 listopada. Tymczasem kraje zaczęły samodzielnie walczyć z unikaniem opodatkowania przez gigantów.

Zobacz także

Austria wprowadziły 5-procentowy podatek od dochodów z reklam internetowych. Opłacą go właśnie takie firmy jak Google czy Apple. Nowego podatku nie mogła doczekać się też Francja, która samodzielnie obciążyła firmy cyfrowe 3-procentowym podatkiem. Podobny plan mają Włochy, które w przyszłoroczny plan budżetowy wpisały „podatek sieciowy”.

Zobacz także

Inne kraje czekają na decyzje na szczeblu europejskim. Wstrzemięźliwość wynika także z obawy o dalsze stosunki tych krajów ze Stanami Zjednoczonymi. To właśnie w USA giganci cyfrowi odprowadzają większość podatków, tam bowiem znajdują się siedziby firm.  

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”