Zamknij

Podatek cyfrowy na finiszu. Ile zapłacą technologiczni giganci

08.04.2021 10:56
Podatek cyfrowy na finiszu. Ile będzie kosztować
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podatek cyfrowy jest obecnie opracowywany przez rząd. Według polityków, nowa danina ma obciążyć głównie światowych gigantów, takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple. „Rzeczpospolita” pisze, że jesteśmy coraz bliżej wprowadzenia podatku.

Podatek cyfrowy to danina, która ma obciążyć największe technologiczne firmy, działające na rynku międzynarodowym. Już rok temu pisaliśmy, że  globalne porozumienie w tej sprawie ma zostać osiągnięte do połowy 2021 roku – tak wówczas zapowiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Szefowa KE podkreśliła w kwietniu 2020 roku, że podatek cyfrowy z jednej strony ma walczyć z monopolem wielkich korporacji cyfrowych, a z drugiej zapewnić dodatkowe źródło przychodu dla budżetu Unii Europejskiej. - Nie może być tak, że handlowi giganci odnoszą ogromne korzyści z naszego jednolitego rynku, ale nie płacą podatków tam, gdzie powinni - mówiła Ursula von der Leyen podczas dorocznego spotkania ambasadorów.

Podatek cyfrowy w Polsce

„Rzeczpospolita” pisze, że Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z prac nad podatkiem cyfrowym, a fiskus ma sposób, by oszacować przychody, które w Polsce osiągają międzynarodowi cyfrowi giganci.

Danina ma objąć największe firmy, których globalne roczne przychody przekraczają 750 mln euro i dotyczyć m.in. usług reklamy internetowej, treści cyfrowych, przetwarzania w chmurze, pośrednictwa platform internetowych i mediów społecznościowych. W praktyce mowa o takich koncernach, jak Google, Amazon, Facebook czy Apple.

„Rzeczpospolita”

Przedstawiciele ministerstwa nie potwierdzili czy Polska będzie czekać na efekt prac na forum międzynarodowym, ale zapewnili, że nasz kraj "bierze aktywny udział w dyskusjach odbywających się na forum unijnym oraz OECD".

Wysokość podatku cyfrowego

Jaka będzie stawka podatku cyfrowego? Dokładna wysokość nie została podana, ale resort finansów odpowiada w rozmowie z „Rz”, że prawdopodobnie zostanie wypośrodkowana między wysokością daniny we Francji i Hiszpanii (3 proc.) a Czechami (7 proc.).

Ministerstwo ujawnia też, że posiada narzędzia kontroli obrotów firm globalnych na terenie RP: "Krajowa Administracja Skarbowa dysponuje dostępem do baz danych podmiotów trzecich i danych pozyskanych w ramach współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania".

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita