Zamknij

Emilewicz: podatek cyfrowy i podatek od cukru muszą poczekać

23.04.2020 14:54
Podatek cyfrowy i podatek od cukru. Emilewicz o planach rządu
fot. PAP/Rafał Guz

Czy rząd wprowadzi nowe podatki celem wzmocnienia budżetu, który już został nadszarpnięty przez epidemię koronawirusa? Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała na pytania naszej redakcji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z „Financial Times” mówił o poszukiwaniu nowych źródeł wzmocnienia budżetu.

Jak twierdził, przesuwanie środków w ramach już dostępnych zasobów może nie wystarczyć. Zaproponował wówczas kontynuację prac nad podatkiem cyfrowym, który objąłby gigantów technologicznych tj. Amazon czy Facebook.

Zobacz także

Podczas konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w odpowiedzi na pytanie redakcji Radiazet.pl mówiła o podatku cyfrowym w Polsce.

O podatku cyfrowym mówiliśmy jeszcze przed wybuchem epidemii. Wprowadzenie tego podatku powinno być inicjatywą europejską. Trudno wyobrazić sobie, że tego typu opodatkowanie różni się w zależności od polityki danego państwa członkowskiego. Dziś z całą pewnością nigdzie prace nad tego typu podatkiem nie są prowadzone. Zarówno polska gospodarka i rządy innych państw europejskich mają przed sobą znacznie większe wyzwania 

– mówiła minister Emilewicz

Zapytaliśmy także o plany wprowadzenia podatku cukrowego, którego losy wciąż nie zostały przesądzone w parlamencie. Podczas ostatnich obrad temat podatku cukrowego został zdjęty z harmonogramu.

Zobacz także

Już na etapie wdrażania pierwszej tarczy antykryzysowej mówiliśmy o zawieszeniu części obowiązków podatkowych i planów wdrażania nowych danin. W procedowanej w ubiegłym tygodniu ustawie tj. tarczy 2.0 zaproponowaliśmy zawieszenie podatku od cukru do końca roku. Podatek od cukru ma wejść w życie na początku 2021 roku. Dzisiaj nie prowadzimy dalszych prac w tym zakresie

– mówiła minister

RadioZET.pl