Zamknij

Lekarze o podatku cukrowym: ceny odstraszają, tak miało być

08.01.2021 20:28
Lekarze komentują podatek cukrowy
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Podatek od cukru, który obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku, doprowadził do wzrostu cen w sklepach. Za słodkie napoje i soki już płacimy więcej.

Podatek od cukru to nowa opłata dla producentów napojów słodzonych, która szybko stała się kosztem konsumenta. Miłośnicy Coca-Coli lub Pepsi już płacą więcej.

 - Ceny odstraszają, ale może tak właśnie miało być – komentują lekarzePorozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

„Ceny wzrosły, ale tak miało być”

Podatek cukrowy stał się faktem. Mowa o obciążeniu przedsiębiorców opłatą za każdy gram cukru w napojach słodzonych. Okazuje się jednak, że ci szybko przerzucili koszty na konsumentów, gdyż ceny w sklepach już wzrosły.

Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapewniał, że celem nowej opłaty nie są ekstra wpływy w nadszarpniętym przez koronakryzys budżecie. Premier stoi na stanowisku, że priorytetem jest zdrowie Polaków.

Podwyżki w komunikacie prasowym komentująlekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Lekarze wskazują na prozdrowotną, a nie fiskalną funkcję nowego podatku.

Medycy zauważyli też, że „ceny w sklepach gwałtownie wzrosły, co niestety, nie wszystkim się podoba".

Ceny odstraszają, ale może tak właśnie miało być. Nasze dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek 

Lekarze OPZZ

Medycy zauważyli, że Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o tego typu opłatę. Inne kraje również walczą z nadwagą obywateli m.in. poprzez podatki. Taka opłata obowiązuje już m.in. w USA, Estonii, Irlandii, w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i we Francji. „Taki podatek zdecydowanie zmniejszył sprzedaż słodzonych napojów” – informują lekarze.

Ile wynosi podatek od cukru?

Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji tj. kofeina lub tauryna trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. To koszt, który ponoszą przedsiębiorcy, a ostatecznie – konsumenci.

Warto nadmienić, że wpływy z tytułu opłaty od słodkich napojów będą przekazywane w wysokości 98 procent do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pozostałe 2 procent trafi do ministerstwa finansów z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania.

RadioZET.pl/PAP