Zamknij

Podatek cukrowy. Państwo po miesiącu jest 75 mln zł na plusie

10.03.2021 14:54
Wpływy z podatku cukrowego
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News

Podatek cukrowy miał zmienić nawyki żywieniowe Polaków, a tymczasem wpływy z nowej daniny robią wrażenie. Są pierwsze dane resortu finansów.

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Daninę płacą producenci i importerzy napojów z dodatkiem cukru. Ostatecznie jednak, obciążenie to spada na klientów, którzy w sklepach płacą zauważalnie więcej.  

Opłata od cukru miała sprawić, że Polacy zamiast słodzonych napojów wybiorą zdrowsze zamienniki. Czy cel został zrealizowany? Milionowa kwota wpływów z tytułu tej daniny tylko w styczniu sprawia, że wątpliwości przybywa.

Podatek cukrowy. 75 mln zł wpływów

Ministerstwo Finansów na wniosek portalu Wiadomościhandlowe.pl przesłało informację o wpływach z podatku cukrowego za styczeń 2021 roku. Pieniądze te w 98 proc. mają trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia, zaś w 2 proc. do Ministerstwa Finansów z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania.

Portal Wiadomościhandlowe.pl przekazał, że z danych resortu wynika, że suma należności z tytułu nowej opłaty wyniosła 75,96 mln zł tylko za styczeń. Termin wpłaty podatku za styczeń minął 25 lutego, zatem kwota prezentowana przez resort finansów nie jest ostateczna. Egzekucja podatku należnego za styczeń może ją tylko powiększyć.

75 mln złotych uciekło z portfeli przedsiębiorców: importerów i producentów napojów słodzonych. W konsekwencji jednak koszty ponieśli klienci, gdyż nie dało się nie zauważyć wyższych cen słodzonych napojów.

Rząd wielokrotnie zapewniał, że nadrzędnym celem nowej daniny nie są wpływy do budżetu, a zdrowie Polaków. Na postawie pierwszych danych można jednak zauważyć, że podatek cukrowy działa na konsumentów tak, jak wyższa akcyza na zwolenników tytoniu. Prozdrowotnych efektów jeszcze nie widać, za to z pewnością styczeń odchudził portfele miłośników słodkich napojów.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl