Zamknij

Podatek cukrowy. Ceny Coca-Coli w sklepach już wzrosły

04.01.2021 12:15
podatek cukrowy, ceny napojów w górę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/east news

Od 1 stycznia wszyscy fani Cola-Coli, Pepsi i innych napojów słodzonych płacą nowy podatek – opłatę cukrową. Ceny w sklepach już są wyższe.

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Mieli go płacić producenci słodkich napojów, ale wszystko wskazuje na to, że ci już przerzucili nową opłatę na konsumentów.

Ceny za napoje z dodatkiem cukru już są wyższe. Zapłacimy przynajmniej o złotówkę więcej za butelkę takiego napoju. W połączeniu z rosnącą inflacją, a także podatkiem handlowym i opłatą od małpek, ze sklepu możemy wyjść ze znacznie wyższym rachunkiem.  

Ile kosztuje Coca-Cola, czyli jak nowy podatek zwiększył ceny w sklepach

Podatek cukrowy stał się faktem. Mowa o obciążeniu przedsiębiorców opłatą za każdy gram cukru w napojach słodzonych. Okazuje się jednak, że ci szybko przerzucili koszty na konsumentów, gdyż ceny w sklepach już wzrosły.

Zobacz także

Opłata cukrowa składa się z dwóch części: stałej i zmiennej. Ta pierwsza wynosi 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji tj. kofeina lub tauryna trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

W praktyce, oznacza to podwyżki cen, które już są zauważalne w sklepach. Na wyższe ceny uwagę zwraca poseł Konfederacji Artur Dziambor. Polityk w zestawieniu na Twitterze porównuje ceny popularnych napojów słodzonych przed i po 1 stycznia 2021 roku. Cena Cola-Coli 1,75 l wzrosła o prawie dwa złote. Pepsi w butelce o tej samej objętości kosztuje już o 2,20 zł więcej. O ponad złotówkę więcej zapłacimy też za Fantę i napój Mountain Dew.

Serwis Wiadomościhandlowe.pl sprawdził ceny tych produktów na stacjach Orlen. Tam dwulitrowa butelka Coca-Coli na stacji PKN Orlen kosztuje ponad 10 zł, Pepsi – ponad 11 zł. Wzrosły też ceny napojów marek własnych największych sieci. Cola original w Biedronce jest i droższa i… mniejsza. „W ubiegłym roku dyskonter oferował dwulitrową butelkę za 2,15 zł. Teraz cena regularna napoju o pojemności 1,5 l wynosi 3,49 zł” – czytamy w serwisie.

Zobacz także

To niejedyne podwyżki, które zauważalne będą na paragonach. Za sprawą opłaty od tzw. małpek wzrosną ceny alkoholu sprzedawanego w butelkach o pojemności do 300 ml. Największe sklepy od tego roku obciążone zostaną ponadto podatkiem handlowym, co zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji może także doprowadzić do wzrostu cen w marketach.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl