Zamknij

Podatek cukrowy w Polsce? Ministerstwo Zdrowia wskazało datę

05.12.2019 20:21
Podatek cukrowy w Polsce. Znamy datę
fot. Shutterstock.Rene Jansa (ilustracyjne)

Podatek cukrowy ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Za słodkości zapłacimy więcej już w 2022 roku – poinformował resort.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku, aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa – mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jest to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Jak wskazał podatek będzie wprowadzony nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu, lecz jako narzędzie w walce z otyłością. Podkreślił, że cel wprowadzenia "sugar tax" nie jest budżetowy, ale prozdrowotny.

Zobacz także

Z sierpniowego badania CBOS wynika, że ze zbędnymi kilogramami walczy już 59 procent społeczeństwa.  38 procent Polaków ma nadwagę, a 21 procent - otyłość, zaś 2 procent – niedowagę. 39 procent badanych  ma wagę w normie.

Zobacz także

Podatek od cukru uderzyłby w producentów, jednak Ci scedowaliby dodatkowe koszty na konsumentów, których taki podatek ma zniechęcić. Jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, taki podatek byłby ratunkiem nie tylko dla osób o złych nawykach żywieniowych, ale także dla budżetu. Rocznie wpływy z tej opłaty przekraczałyby nawet 2 miliardy złotych.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita