Zamknij

Podatek cukrowy będzie niższy? Ministerstwo Zdrowia zmienia zdanie

16.01.2020 12:00
Podatek od cukru. Stawki
fot. Shutterstock/Evan Lorne (ilustracyjne)

Choć opłaty cukrowej jeszcze nie ma, to już wywołuje sporo kontrowersji. Resort zdrowia ugiął się pod ciężarem wniosków przedsiębiorców i proponuje niższe stawki podatku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Będą zmiany w projekcie o podatku od cukru – informuje serwis money.pl. Podatek cukrowy z założenia ma sprzyjać zdrowym wyborom konsumenckim, ale odbije się też na finansach przedsiębiorców w branży. Resort zdrowia po wysłuchaniu uwag producentów napojów słodzonych zmienia zasady poboru nowej opłaty.

Podatek cukrowy łagodny dla biznesu?

Zmieni się model pobierania opłat, będą nowe stawki i progi. Jak wynika z informacji money.pl, Ministerstwo Zdrowia już zdecydowało się na przebudowę opłaty. Pierwsza wersja przez przedstawicieli biznesu została uznana za zbyt restrykcyjną i kosztowną. Część producentów wskazywała, że napoje bez cukru (ale ze słodzikami) byłyby opodatkowane wyżej niż te tylko z klasycznym cukrem w składzie. A ten jest uznawany za bardziej szkodliwy. Tak byłoby np. w przypadku napojów Coca-Cola i Coca-Cola Zero.

Zobacz także

Serwis wyjaśnia, że po zmianach producenci napojów ze słodzikami w składzie zapłacą za litr napoju nie 70, a 50 groszy. Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Pierwotnie mówiono o dwa razy większej dopłacie. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Zobacz także

Polska Federacja Producentów Żywności zwróciła uwagę, że wprowadzenie nowej opłaty wiąże się nie tylko z koniecznością podniesienia ceny napoju. Jej zdaniem, podatek uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Nie tylko w producentów, ale również rolników oraz przede wszystkim w mniej zamożne grupy konsumentów. Według Federacji, nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent – czytamy w serwisie wiadomoscihandlowe.pl.

Zobacz także

Według PFPŻ „Polacy zaczną masowo kupować napoje w Niemczech, Czechach i Słowacji gdzie nie ma takich podatków. To uderzy w polski tradycyjny handel detaliczny.”

Narzędzie walki z otyłością

W projekcie ustawy podkreślono, że opłata cukrowa będzie wprowadzona nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu, lecz jako narzędzie w walce z otyłością. Cel nie jest zatem budżetowy, ale prozdrowotny. Czy słusznie?

Zobacz także

Kreowanie popytu na zdrowe produkty zdaniem ekspertów wpłynie na ogólny stan zdrowia Polaków. Z sierpniowego badania CBOS wynika, że ze zbędnymi kilogramami walczy już 59 procent społeczeństwa. 38 procent Polaków ma nadwagę, a 21 procent - otyłość, zaś 2 procent – niedowagę. 39 procent badanych  ma wagę w normie.

RadioZET.pl/money.pl/wiadomoscihandlowe.pl