Zamknij

Podatek cukrowy od stycznia 2021 roku. Ustawa z podpisem prezydenta

27.08.2020 12:48
Podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Duda podpisał ustawę
fot. Piotr Molecki/East News

Kolejny rok przyniesie nowy podatek. Za słodkie napoje i tzw. małpki zapłacimy więcej za sprawą opłaty cukrowej. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

Podatek cukrowy zacznie obowiązywać na początku przyszłego roku. Prezydent podpisał  ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadzającą nowy podatek.

Producenci zapłacą za każdym gram cukru w napojach, a wyższe koszty produkcji przerzucą na klientów, którzy zapłacą więcej za słodkie napoje i tzw. małpki.

To już pewne. Zapłacimy podatek od cukru

Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku cukrowym. Projekt zakłada obciążenie przedsiębiorców opłatą za każdy gram cukru.

Zobacz także

Ekstra opłaty poniosą też przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży. Chodzi o tzw. małpki, czyli alkohole o objętości do 300 ml.

Opłata ma wynieść 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego.

Zobacz także

Ile zapłacą producenci napojów słodzonych? Opłata w tym przypadku podzielona będzie na część stałą i zmienną. Ta pierwsza wyniesie 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej.

Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji tj. kofeina lub tauryna trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Przedsiębiorcy, którzy zlekceważą obowiązek uiszczenia nowego podatku będą musieli liczyć się z tzw. opłatą sankcyjną, którą nałoży skarbówka. Wszystkie te opłaty zasilą w większości NFZ.

RadioZET.pl/PAP