Zamknij

Podatek cukrowy i opłata od tzw. małpek. Sejm uchwalił ustawę

14.02.2020 15:26
Podatek cukrowy i opłata od małpek. Sejm uchwalił ustawę
fot. Victor Moussa/Shutterstock, Valerii__Dex/Shutterstock (ilustracyjne)

Od lipca wzrosną ceny słodkich napojów oraz tzw. małpek z alkoholem. Ustawę w tej sprawie uchwalił w piątek Sejm. Nowymi przepisami zajmie się teraz Senat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W głosowaniu odrzucono wszystkie 6 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania przez opozycję, w tym o odrzucenie ustawy w całości (wniosek KO) i przełożenie terminu wejścia w życie ustawy z 1 lipca 2020 na 1 stycznia 2021 (poprawka Lewicy).

Nie przyjęto też poprawki Konfederacji przewidującej m.in. zaznaczanie na etykietach soków różnicy ceny wynikającej z wprowadzenia opłaty cukrowej.

Zobacz także

Przyjęto natomiast dwie poprawki PiS doprecyzowujące kwestię opłat za zaopatrywanie w tzw. małpki i wyłączające z opłaty cukrowej wyroby, w których na pierwszym miejscu w składzie znajduje się mleko lub jego przetwory.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami PiS głosowało 254 posłów, przeciw 169, 16 wstrzymało się od głosu.

Wyższe ceny tzw. małpek

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Zobacz także

Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml tzw. małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml tzw. małpki wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml tzw. małpki wina 14-proc.

Podatek cukrowy

Ustawa zakłada również wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną.

Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Zarówno branża spirytusowa, jak i napojów słodzonych krytykuje wprowadzenie nowych opłat. Zdaniem producentów klienci powinni przygotować się na spore podwyżki w sklepach.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP