Zamknij

Podatek cukrowy: McDonald’s zamienił napoje na wodę

21.01.2021 10:28
burger McDonalds
fot. East News

Opłata cukrowa ma coraz większy wpływ na konsumentów oraz przedsiębiorców. McDonald’s przyznał nam otwarcie, że z powodu nowej daniny zdecydował się wycofać z zestawów okazYEAH! napoje słodzone i zastąpić je opodatkowaną tylko VAT-em wodą.

Podatek cukrowy, wprowadzony według rządu jako oręż w walce o zdrowie Polaków, już zdziałał cuda. W Kanie Galilejskiej Jezus zmienił wodę w wino, w Polsce Mateusz Morawiecki  napoje słodzone w wodę. Premier już wcześniej został nazwany przez biskupa ewangelistą - razem z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Do przeprowadzenia podmiany zmuszony został przez rząd McDonald’s, oferujący fanom zestawy okazYEAH! w aplikacji mobilnej. Internauci odkryli, że nie mogą już znaleźć ulubionego burgera w parze ze słodzonym napojem: jedyną dostępną opcją jest woda. Sieć restauracji oficjalnie potwierdziła nam, że doszło do zmian w menu, a powodem jest wprowadzenie podatku cukrowego. Utrzymanie oferty w dotychczasowej formie oznaczałoby dopłacanie do zamówienia klienta.

Przez podatek cukrowy McDonald’s oferuje wodę zamiast napoi

Podatek cukrowy zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 i jest to pierwsza nowa danina, jaką zauważyli Polacy. Rząd przygotował nam znacznie więcej takich niemiłych niespodzianek, przy czym pamiętając o obietnicy wyborczej o niewprowadzaniu nowych podatków, nazwał niemal wszystkie z nich „opłatami”.

Ceny Coca-Coli i Pepsi wzrosły w sklepach nawet o 40 procent, sięgając 7 zł za butelkę o pojemności 2 litrów. Skalę nowej daniny opisał obrazowo producent Helleny, informując że od użytego w napojach cukru o wartości 20 mln zł musi zapłacić 150 mln zł podatku.

Podwyżka wpłynęła także na menu oferowane przez McDonald’s: z zestawów okazYEAH! zniknęły popularne napoje słodzone. Oficjalnie potwierdziła to Patrycja Pazio, Corporate Relations Specialist, McDonald’s Polska.

Wymiana napoju słodzonego na wodę w zestawach okazYEAH! dostępnych w aplikacji mobilnej McDonald’s jest efektem wprowadzenia w Polsce podatku cukrowego. Jednocześnie wpisuje się ona w działania prowadzone przez naszą markę od kilku lat, mające na celu oferowanie gościom bardziej zbilansowanych posiłków.

Patrycja Pazio

Przez podatek cukrowy sieć restauracji z fast foodem nie jest już w stanie zapewnić promocyjnych cen na zestawy, stąd decyzja o zastąpienie słodzonych napojów produktem zwykłą, nieopodatkowaną tak wysoko wodą.

Klienci McDonald’s nie powinni jeszcze tracić nadziei – sieć wyraziła jednak nadzieję na powrót do normalności.

Pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwi naszym gościom zakup wybranego napoju w ramach okazYEAH! O szczegółach poinformujemy wkrótce. Podkreślamy również, że okazYEAH! mają charakter dynamiczny, oferty zmieniają się i obowiązują w określonym czasie.

Patrycja Pazio

Podatek cukrowy to tylko wstęp do wyjątkowo bogatego w premiery fiskalne 2021 roku. Ceny w sklepach dużych sieci handlowych wzrosną z powodu podatku handlowego, wyraźne większe kwoty znajdą się na rachunkach za energię elektryczną z powodu wprowadzenia opłaty mocowej.

Nieprzyjemna niespodzianka czeka mieszkańców bloków, którzy zostali objęci podatkiem od deszczu, czyli opłatą retencyjną. W skrajnych przypadkach może ona wynieść ponad 800 zł rocznie od każdego mieszkania.

RadioZET.pl