Zamknij

Lewiatan: podatek cukrowy spowoduje podwyżkę cen napojów

22.01.2020 18:13
Podatek cukrowy 2020. Od kiedy? Ceny napojów mogą podrożeć o jedną trzecią
fot. Evan Lorne/Shutterstock (ilustracyjne)

Ceny napojów mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią, jeśli zostanie wprowadzony tzw. podatek od cukru - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Rząd liczy, że nowa opłata przyniesie nie więcej niż 2 mld złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podatek od cukru od 1 kwietnia tego roku zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem resortu rozwiązanie, które już funkcjonuje w niektórych krajach europejskich, z jednej strony ma zwrócić uwagę na problem nadmiernego spożycia cukru oraz wesprzeć działania na rzecz zdrowego stylu życia.

Tymczasem zdaniem przedsiębiorców nowa opłata spowoduje podwyżki dla klientów i straty dla branż np. napojów. 

Zobacz także

O ile wzrosną ceny napojów?

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, za popularne napoje pomarańczowe, czy jabłkowe trzeba będzie zapłacić od 31 do 35 proc. więcej. Na przykład jeden litr opakowania takiego napoju będzie od 1 zł do 1,34 zł droższy. 

Wzrost cen po podatku cukrowym
fot. Konfederacja Lewiatan

Co więcej - zdaniem organizacji po wprowadzeniu nowej opłaty, wzrosną ceny na produkty słodzone, ale nie spadnie spożycie cukru. "Polacy będą wybierali tańsze zamienniki, (tak było w Wielkiej Brytanii), gorszej jakości i niekoniecznie zdrowe" - napisała Konfederacja Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana znacznie skuteczniejsze jest zmiana składu produktów na te zawierające mniej cukru. To ma zostać zatrzymane, jeśli pojawi się nowa opłata. 

Jakie zyski przyniesie podatek od cukru?

Wejście podatku od cukru 1 kwietnia w ocenie organizacji to zbyt krótkie vacatio legis. Na przykład w Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy mieli dwa lata na przygotowanie się na wprowadzenie nowego podatku.

"Producenci nie będą w stanie dostosować się do tak daleko idących zmian w tak krótkim czasie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowy podatek podlega też notyfikacji w Komisji Europejskiej. Jej brak może doprowadzić do jego unieważnienia i konieczności zwrotu pobranych opłat" - podała Konfederacja Lewiatan.

Zobacz także

- Po wprowadzeniu proponowanych regulacji spadnie konkurencyjność polskich przedsiębiorców. Wzrośnie szara strefa, bo wiele produktów będzie sprowadzanych z krajów sąsiednich - Czechy, Niemcy, Słowacja, Litwa czy Łotwa , gdzie nie ma takiego podatku - podkreślił Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Straci budżet, ponieważ skurczą się m.in. przychody z eksportu żywności przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce. A co najważniejsze, nowy podatek, o czym świadczą doświadczenia innych krajów, nie zmniejszy spożycia cukru i nie poprawi staniu zdrowia społeczeństwa, nie ograniczy zjawiska otyłości. A na tym rządowi szczególnie zależy

Arkadiusz Grądkowski

- Podatek cukrowy przyniesie najprawdopodobniej mniej niż zakładane 2 miliardy złotych, ale z pewnością stopniowo zacznie zmieniać złe nawyki żywieniowe – oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Opłata będzie stała, uzależniona od ilości cukru w produktach.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe/PAP