Zamknij

Rząd porządkuje stawki VAT. Co się zmieni w 2020 roku?

30.10.2019 09:53
Podatek VAT 2020. Nowa matryca stawek VAT
fot. Shutterstock/Rawpixel.com (ilustracyjne)

Stawki podatku VAT zostaną uporządkowane, a sami podatnicy będą mogli rozwiać wątpliwości interpretacyjne, wnioskując o Wiążącą Informację Stawkową.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podatek od towarów i usług to jeden z najbardziej skomplikowanych dzieł polskiego ustawodawcy. Vatowcy muszą sprawnie posługiwać się czterema stawkami, a przy tym poprawnie interpretować zawiłe przepisy. To może się zmienić od 1 kwietnia 2020 roku. Wówczas w życie wejdzie nowa matryca stawek VAT, czyli wykaz stawek podatku przyporządkowany do konkretnych grup towarów i usług. Cel to uporządkowanie stawek, które dziś są zróżnicowane nawet w odniesieniu do podobnych produktów.

Wiążąca informacja stawkowa

Problemy interpretacyjne mają być zniwelowanie poprzez tzw. wiążącą informację stawkową. Ta ma dać podatnikom gwarancję, że stosują właściwą stawkę podatku. Taka informacja pozwoli uniknąć kary na wypadek kontroli organów podatkowych. Będzie można się o nią ubiegać już w listopadzie 2019 roku.

Zobacz także

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) będzie udzielana podatnikowi przez skarbówkę na jego wniosek. Znajdzie się w niej opis towaru lub usługi i właściwa stawka podatku. Jak informuje resort finansów, wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS będzie możliwe już od 1 listopada, przy czym WIS będzie mógł dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 roku. Dlatego też wprowadzono okres przejściowy. Do końca marca podatnicy mogą występować o interpretację indywidualną tak jak dotychczas.

Podatnicy będą mogli za to wnioskować o taką informację w zakresie stawki VAT na książki i prasę. W tym zakresie zmiany wchodzą w życie nie w kwietniu, a już 1 listopada. Książki elektroniczne będą opodatkowane 5-procentowym VAT-em. Prasa elektroniczna zostanie natomiast opodatkowana stawką 5 i 8 procent.

Zobacz także

To jedna z niewielu zmian, która nie jest nastawiona na zwiększanie budżetu. Cel fiskalny pozostał w cieniu upraszczania podatków, co powinno ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodzi o prawidłowe przyporządkowanie towarów lub usług do stawek VAT. Ujednolicenie stawek VAT w konsekwencji sprawiło, że za niektóre produkty zapłacimy mniej.

Nowe stawki VAT. Które towary będą tańsze?

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – zostaną objęte 5 proc. stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8 proc. stawką).
  • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – zostaną objęte 5 proc. stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – będą opodatkowane stawką 5 proc. (obecnie jest 8 proc.).
  • Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy (obecnie 23 proc.).
  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (e-booki oraz niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).
  • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – będą objęte stawką 5 proc. (obecnie 8 proc.).
  • Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka spadnie z 8 do 5 proc.
  • Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).

Zobacz także

Zróżnicowane stawki VAT od lat były problematyczne między innymi dla restauratorów. Co do zasady, nowa matryca VAT przewiduje opodatkowanie posiłków stawką 8-procentową. Są jednak wyjątki. Maksymalną, 23-procentową stawką objęte zostaną na przykład krewetki, małże czy ostrygi.
W rezultacie wystarczy, że w daniu restauracyjnym znajdzie się np. kawior i jego namiastka czy przetwory z homarów, ośmiornic i innych owoców morza, a podatek VAT wzrośnie z 8 do 23 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl